Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2020 » Sierpień » Coraz bliżej adaptacji internatu na mieszkania socjalne i komunalne

Coraz bliżej adaptacji internatu na mieszkania socjalne i komunalne

2020-08-20 15:07:07

W terminie do 31 marca 2021 roku planowane jest zakończenie przebudowy i adaptacji internatu na mieszkania socjalne i komunalne. Łącznie powstanie tam 25 lokali. Jest to kolejny etap w ramach autorskiego programu gminnego ”mieszkanie plus”. Przed ponad rokiem, w pierwszym etapie, w zmodernizowanym budynku byłego hotelu powstało 48 nowoczesnych mieszkań oraz nowa stacja pogotowia ratunkowego. Były to pierwsze od przeszło trzydziestu lat lokale komunalne oddane do użytku mieszkańcom gminy.

Postępowanie przetargowe na zadanie „Przebudowę budynku internatu Zespołu Szkół w Wolbromiu z adaptacją pięter na mieszkania socjalne i komunalne” jeszcze trwa. Zgodnie z informacją z otwarcia ofert do przetargu przystąpiło aż 15 oferentów, którzy złożyli oferty na wykonanie zadania w kwocie od 1 mln 140 tys. do  1 mln 870 tys. złotych brutto. Niektóre z nich były nawet tańsze od kosztorysu. Na realizację niniejszego zadania Gmina Wolbrom zamierzała bowiem przeznaczyć kwotę 1 mln 450 tys. zł. brutto.
Zgodnie z przedmiotem zamówienia, w byłym internacie, którego budynek jest współwłasnością gminy, powiatu i skarbu państwa, powstanie łącznie 25 lokali. Na I piętrze zostanie wydzielonych 13 mieszkań, (4 jednopokojowe i 9 dwupokojowych) a na II piętrze 12 mieszkań (2 jednopokojowe i 10 dwupokojowych). Na mieszkanie jednopokojowe składa się przedpokój z wnęką kuchenną, łazienka i pokój. Z kolei na dwupokojowe: przedsionek, łazienka, pokój dzienny z aneksem kuchennym (w jednym przypadku z wydzieloną kuchnią), oraz sypialnia.
Układ komunikacji wspólnej pozostanie bez zmian względem pierwotnego budynku, są to dwie klatki schodowe i wspólne korytarze. Część piwnicy planuje się zaadaptować pod komórki lokatorskie w liczbie 25 (jedna komórka na jedno mieszkanie). Powstaną one jako wydzielone boksy w istniejących pomieszczeniach lub z istniejących pomieszczeń.
Prace obejmą ponadto przebudowę wszystkich instalacji wewnętrznych, wymianę zaworów i skrzynek hydrantowych wraz z osprzętem oraz budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych.
Zgodnie z ideą burmistrza Adama Zielnika, w nowych mieszkaniach po byłym internacie pierwszeństwo będą miały samotne matki oraz młode małżeństwa chcące się usamodzielnić. W przydziałach lokalu socjalnego urzędnicy nie zapomną jednak zapomnieć o innych rodzinach pozostających w złej sytuacji materialnej lub mających prawo do lokalu socjalnego prawomocnym wyrokiem sądowym.