Strona główna » Informator » Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Wszyscy wiemy, że szybka pomoc może uratować życie, jednak większość świadków wypadków boi się lub nie wie jak jej udzielić. Pomocne okazują się specjalne kursy i najlepiej gdy są one prowadzone od najmłodszych lat. Poniżej przedstawimy kilka najczęstszych wypadków podczas, których najważniejsza jest pierwsza pomoc oraz wskazówki co zrobić kiedy znajdziemy się w obliczu takiej sytuacji.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego obywatela – każdy z nas powinien pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia drugiego człowieka. Los ofiary zależy od sprawnej reakcji i natychmiastowego, w miarę poprawnego działania ratowniczego, przeprowadzonego przez świadka zdarzenia. Problem pojawia się w momencie, gdy hipotetyczna sytuacja się urzeczywistnia i przygodny ratownik staje naprzeciwko człowieka naprawdę rannego, nieprzytomnego, nieoddychającego. Mianem pierwszej pomocy określamy udzielanie natychmiastowej pomocy poszkodowanemu przed przybyciem lekarza, pogotowia ratunkowego, mającego na celu ratowanie zdrowia bądź życia ludzi którzy odnieśli obrażenia lub nagle zachorowali. Do najczęściej dochodzących wypadków, podczas których niezbędna jest natychmiastowa pomoc zaliczamy:

ZADŁAWIENIE
KRWOTOK Z NOSA
UTRATA PRZYTOMNOŚCI
ATAK PADACZKI
OPARZENIE
PORAŻENIE PRĄDEM

Oprócz znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy powinniśmy również znać  numery alarmowe. Nieznajomość numerów alarmowych zabija! Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego 112, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb:

•    Policja: 997
•    Straż pożarna: 998