Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2021 » Listopad » Piąta odsłona muzycznej podróży przez wielką historię Polski

Piąta odsłona muzycznej podróży przez wielką historię Polski

2021-11-24 20:37:51

18 listopada 2021r. w Szkole Podstawowej w Wierzchowisku odbył się koncert finałowy piątej edycji Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej "Wyśpiewana Niepodległość". Głównym celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie w sercach młodego pokolenia miłości do ojczystej ziemi, kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszego kraju i ludziach, którzy walczyli o jego wolność, oraz popularyzacja pieśni patriotycznych.

To także doskonała okazja dla uczniów do rozwijania i zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i instrumentalnych.

Honorowy patronat nad tegorocznym konkursem sprawowali: Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom- Pan  Adam  Zielnik, Starosta Olkuski – Pan Bogumił Sobczyk, dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie - Pan Waldemar Domański oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku - Pani Ewa Przyjemska – Kondziołka .

W bieżącym roku, z uwagi na sytuację związaną z pandemią wirusa COVID-19, konkurs został rozłożony na dwa dni i przebiegał  z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.
W piątą muzyczną podróż przez historię Polski wyruszyło wspólnie z gospodarzami imprezy 42 uczestników  z sześciu szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych. Podczas przesłuchań, które miały miejsce 16 listopada,  na scenie wybrzmiało 20 piosenek powstałych w różnych okresach historycznych.
Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się wspaniale. Każdy występ był świetnie przygotowany, pełen emocji, niepowtarzalny i wyjątkowy. Uwagę  przyciągały nie tylko umiejętności wokalne wykonawców, ale również oryginalne stroje i rekwizyty.
W tym roku trudne zadanie wyłonienia zwycięzców stanęło przed jury w składzie:
   • Agnieszka Gołembiowska – Karoń (instruktor tańca, choreograf, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”),
   • Pan Marcin Osuch (organista Parafii pw. św. Katarzyny w Wolbromiu),
   • Pan Jakub Mąka (student Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego, organista Parafii Szreniawa).
Wysoki poziom prezentowanych utworów postawił zespół oceniający przed  niezmiernie trudnym zadaniem. Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę: dobór i rozumienie repertuaru, muzykalność i warunki głosowe wykonawcy, staranność i dokładność wykonania  a także ogólny wyraz artystyczny, przyznała następujące nagrodyi wyróżnienia:

W kategorii klas I–IV SP:
I miejsce - grupa wokalna: NATALIA BANYŚ, MAŁGORZATA PIWOWARCZYK, MILENA WĄSIEL:„Nasz dom” (Szkoła Podstawowa w Zarzeczu, opiekun: Marta Moas),
II miejsce - ANDRZEJ SIERPIŃSKI: „Biały krzyż” (Szkoła Podstawowa   nr 2  w Wolbromiu, opiekun: Maria Szczygieł),
III miejsce - GABRIELA SZYBALSKA: „Myślimy o Polsce” (Szkoła Podstawowa w Łobzowie, opiekun – Ewa Chaberka),
Wyróżnienie - NIKOLA GLANOWSKA: „Bo w piechocie fajno jest” (Szkoła Podstawowa w Gołaczewach, opiekun: Katarzyna Ziarnik).

W kategorii klas V-VIII SP:
I miejsce - EWA KRUKOWIECKA: „Piechota” (Szkoła Podstawowa w Gołaczewach, opiekun – Grażyna Dolezy),
II miejsce - MILENA PALUSIŃSKA: „Miejcie nadzieję” (Szkoła Podstawowa w Wierzchowisku, opiekun – Barbara Szybalska),
III miejsce - grupa wokalno-instrumentalna: Michał Łysek, Hanna Kulawik, Julia Kałwa, Maja Czech, Zofia Ciempka: „Piechota” (Szkoła Podstawowa nr 2 w Wolbromiu, opiekun – Ewa Serwatka),
Wyróżnienie - FRANCISZEK HERIAN: „Dziś idę walczyć mamo” (Szkoła Podstawowa w Wierzchowisku, opiekun – Barbara Szybalska).

Organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania wszystkim występującym i ich opiekunom za przyjęcie zaproszenia do konkursu. Żywimy nadzieję, że za rok spotkamy się w liczniejszym gronie i w normalnej rzeczywistości.
Gratulujemy laureatom oraz  życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Wolbrom - Panu Adamowi Zielnikowi, Staroście Olkuskiemu – Panu Bogumiłowi Sobczykowi, dyrektorowi Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie - Panu Waldemarowi Domańskiemu oraz dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku -  Pani Ewie Przyjemskiej-Kondziołce za ufundowanie nagród dla zwycięzców  i uczestników.
Wyrażamy także wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu oraz przyczynili się do jego uświetnienia.

Barbara Szybalska
Barbara Kałwa