Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2018 » Chrząstowice laureatem konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa".

Chrząstowice laureatem konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa".

2018-01-02 19:52:07

To był bardzo dobry rok dla Sołectwa Chrząstowice! Jego mieszkańcy po raz kolejny udowodnili, że w pełni zasłużyli na nagrodę województwa małopolskiego „Niezwykła Małopolska Wieś 2017”. Tym razem olbrzymia praca i zaangażowanie lokalnej społeczności na czele z założycielami Stowarzyszenia Chrząstowice RAZEM: Bartłomiejem Żurkiem oraz Agnieszką Tabor pozwoliły na zdobycie tytułu laureata wojewódzkiej edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa".

Ogłoszenie laureatów edycji wojewódzkiej konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” realizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, pod honorowym patronatem Jacka Krupy Marszałka Województwa Małopolskiego nastąpiło niedawno.
W kategorii Najciekawszy projekt sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego laureatami zostali:
- Sołectwo Chrząstowice gmina Wolbrom - I miejsce - za projekt „Zagospodarowanie terenu
w centrum wsi Chrząstowice” - nagroda: Kosa spalinowa Stihl FS 89 z akcesoriami;
 Sołectwo Malec gmina Kęty - II miejsce - za projekt „Renowacja alejek w Parku
Wiejskim przy ulicy Kazimierza Jędrzejowskiego – nagroda: Kosa spalinowa Stihl FS 70 CE z akcesoriami;
 - Sołectwo Moszczenica gmina Bochnia - III miejsce - za projekt Remont Wiejskiego Domu
Ludowego w Moszczenicy nagroda: Kosa spalinowa Solo By AL-KO 120 z akcesoriami.

Tym samym Projekt sołectwa Chrząstowice będzie reprezentował Małopolskę i weźmie udział w etapie ogólnopolskim konkursu. Dla sołectw, które zdobędą trzy najwyższe miejsca w konkursie ogólnopolskim przewidziano atrakcyjne nagrody finansowe. Będą one współfinansowane ze środków otrzymanych od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach realizowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Programu pod nazwą „Wspieranie Organizacji Pozarządowych 2017”. Przewidziano również nagrody i dyplomy dla zdobywców ewentualnych wyróżnień oraz dyplomy i upominki pamiątkowe dla pozostałych laureatów edycji ogólnopolskiej.
Ocena zgłoszeń konkursowych zostanie zakończona w lutym 2018 roku, natomiast uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla laureatów edycji ogólnopolskiej nastąpi 9 marca 2018 r. w Nadarzynie podczas okolicznościowej konferencji towarzyszącej krajowym obchodom Dnia Sołtysa.

Projekt „Zagospodarowanie terenu w centrum wsi Chrząstowice” obejmował prace polegające na rewitalizacji stawu, renowacji kapliczki MBF, budowie małej architektury oraz nasadzeniu roślin.  - W pierwszej kolejności staw został pogłębiony, usunięto muł, brzegi zostały wyłożone występującym w tym rejonie wapieniem odzyskanym podczas prac, który mieszkańcy sami oczyścili - mówi p. Agnieszka Tabor ze Stowarzyszenia Chrząstowice RAZEM.
- W trakcie robót obudziły się uśpione źródła i staw napełniał się turkusową wodą. Wokół stawu i wzdłuż schodów do kapliczki utworzono aleje różano-lawendowe wyłożone matami i kruszywem ozdobnym. Skarpy przy stawie obsadzono zimozielonymi krzewami i wyłożono matami, ułatwiającymi pielęgnację. Posadzono żywopłoty z ozdobnych drzew i krzewów, wyrównany został pozostały teren i obsiany trawą. Powstała mała architektura: ławeczki, wiata przystankowa, mini molo, kosze na śmieci, tablica ogłoszeń i oświetlenie – lampy ozdobne i iluminacje wodne podświetlające dno stawu, który został zarybiony setkami ryb. Pomysłodawcami projektu byli Radny, Sołtys z Radą Sołecką, OSP, KGW, NPK, ale w poszczególne etapy realizacji zadania zaangażowani byli wszyscy mieszkańcy wsi, często były to całe rodziny wielopokoleniowe. W cięższych pracach fizycznych sprzętu budowlanego użyczyli przedsiębiorcy a tężyzną wykazali się druhowie z OSP i mężczyźni, w pracach porządkowych, nasadzeniach – pomagały Panie z KGW. Alejki różane obsadziły przedszkolaki i dzieci z Chrząstowic – każde ma tu swoją różę o którą dba –oznajmiła z radością przygotowująca dokumentację konkursową p. Agnieszka Tabor.

Całość prac zwycięskiego projektu, wykonywanych w 2016 roku wyniosła blisko 33 tys. zł, z czego 17 tys. zł pochodziło z Funduszu Sołeckiego. Kwotą 5 tys. zł z dotacji Urzędu Miasta i Gminy postanowił zasilić społeczników Burmistrz Adam Zielnik. Resztę stanowił wkład własny sołectwa oraz środki sponsorów.

Konkurs realizowany był w okresie listopad-grudzień 2017 r. przy wsparciu finansowym Województwa  Małopolskiego i współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Sołtysów. Zakup nagród rzeczowych jest finansowany ze środków pochodzących z budżetu Województwa Małopolskiego. Nagroda, kosa spalinowa Stihl FS 89 z akcesoriami, która dziś przyjechała do UMiG Wolbrom, za kilka dni zostanie uroczyście przekazana przez Burmistrza Adama Zielnika