Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2014 » Wrzesień » Niedługo ruszy kanalizacja Łobzowa

Niedługo ruszy kanalizacja Łobzowa

2014-09-12 10:35:04

Gmina Wolbrom finalizuje kolejną ważną dla mieszkańców sprawę. Za kilka dni burmistrz Jan Łaksa podpisze umowę na dofinansowanie budowy kanalizacji Łobzowa. Nasz wniosek o przyznanie pomocy z PROW został oceniony pozytywnie i doczekał się na zwiększenie puli środków finansowych w bieżącym rozdaniu.

Gmina zaplanowała budowę kanalizacji sanitarnej  na odcinku ul. Kościuszki w stronę Starej Wsi w Łobzowie. Dofinansowanie z PROW może dotyczyć wyłącznie części inwestycji na terenie wiejskim. Kanalizacja fragmentu ul. Kościuszki i Wiśniowej będzie finansowana z innego źródła, ale projekt przygotowywany był na całość inwestycji, bo obydwa etapy łączą się nierozerwalnie. Zaplanowany system odprowadzania ścieków do oczyszczalni przewiduje budowę dwóch przepompowni, rurociągów tłocznych i grawitacyjnych oraz 123 przyłączy domowych, z czego 66 w Łobzowie. Do sieci zostaną wpięte również sklep, szkoła z domem nauczyciela, ośrodek zdrowia, apteka i remiza OSP. Rurociągi kanalizacyjne prowadzone będą częściowo w pasie drogi powiatowej 1126K oraz w drogach i ulicach gminy Wolbrom, a także w działkach indywidualnych. Tereny pod przepompownie, które konieczne są ze względu na spore pofałdowanie terenu – pierwszą przy drodze na Zaogrodzie (teren miasta) i drugą przy drodze powiatowej w Łobzowie -  zostaną wykupione przez Gminę.

Ze względu na dwa źródła finansowania konieczne będzie przeprowadzenie dwóch przetargów, osobno na odcinek wiejski i miejski, dlatego działania przygotowujące inwestycję idą dwutorowo.

Odcinek kanalizacji na terenie miasta Wolbromia mógłby być sfinansowany bezpośrednio z budżetu, ale gmina skorzysta z możliwości ubiegania się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która może być w znacznej części umorzona, pod warunkiem uzyskania efektu ekologicznego. Rozmowy w tej sprawie są już znacznie zaawansowane.

Obydwa przetargi będą ogłoszone w niedługim czasie. Z uwagi na porę roku realizacja obu zadań odbędzie się jednak w znacznej części w roku przyszłym.

Całkowity koszt realizacji zadania dofinansowanego z PROW obliczono na 3 572 165,19 zł, z czego dofinansowanie może wynieść 75% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Gmina wnioskowała o kwotę dofinansowania w wys. 2 179 726 zł. Zadanie na terenie miasta zaś przewiduje pożyczkę z WFOŚ w wys. 722 700 zł, a całość inwestycji wyceniono na 1 000 471 zł.

Ewa Barczyk