Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2014 » Grudzień » Wirtualny spacer po małopolskich muzeach

Wirtualny spacer po małopolskich muzeach

2014-12-12 12:24:46

W dobie wszechobecnej cyfryzacji i komputeryzacji, której rozwój można zauważyć również w naszym mieście, choćby na przykładzie nieustannie przeobrażającego się wolbromskiego DK, wiadomo że ludzie chcą iść z duchem czasu. W ubiegłym roku stał się możliwy wirtualny spacer po wolbromskim Rynku, który nie jednemu pozwolił odkryć to miejsce na nowo. Teraz taką multimedialną przygodę wszyscy koneserzy sztuki pięknej mogą przeżyć bez wychodzenia z domu „spacerując” po małopolskich muzeach.

Jak dotąd każdy kto chciał odwiedzić jakiekolwiek muzeum musiał znaleźć na to dużo czasu, którego dzisiaj prawie każdemu brakuje. Ciągły pośpiech i duża ilość obowiązków sprawiają, że taka wyprawa do muzeum staje się dla wielu nieosiągalną przyjemnością. Rozwój technologiczny sprawia, że kultura analogowa ze względu na utrudniony do niej dostęp, staje się coraz mniej atrakcyjna, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Dlatego dobrym rozwiązaniem stała się cyfryzacja i udostępnianie dzieł w Internecie. Coraz więcej instytucji kultury, digitalizuje swoje zasoby. Niedawno powstał świetny projekt Wirtualne Muzea Małopolski, realizowany przez Małopolski Instytut Kultury i Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Na portalu można obejrzeć zdigitalizowane obiekty – większość z nich w trójwymiarze. Dzięki wdrożeniu najnowocześniejszych technologii zwiedzający może odwiedzić muzeum o każdej porze dnia i nocy oraz lepiej poznać interesujące go obiekty muzealne. Przybliżając czy obracając wizerunek wybranego obiektu, można dokładnie go obejrzeć bez obawy o zniszczenie. Dodatkowo na portalu przedstawione są eksponaty, które ze względów konserwatorskich pozostają w muzealnych magazynach. Krótko mówiąc oczom zwiedzających ukaże się to, co na co dzień jest niedostępne. Portal daje możliwość obejrzenia w jednym miejscu 700 zdigitalizowanych eksponatów pochodzących z kolekcji 35 muzeów z terenu województwa małopolskiego. Wirtualna wystawa jest świetną okazją do uzyskania kompetencji niezbędnych do pełnego zrozumienia dzieł sztuki.

Gorąco zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej niezwykle ciekawej multimedialnej przygodzie, która z pewnością nie jednemu pozwoli odkryć miejsce, jakim jest muzeum na nowo.

Wirtualny spacer po muzeach Małopolski:

Greta Fałda