Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2014 » Grudzień » Lekcje tradycji i lokalnej historii w SP 1

Lekcje tradycji i lokalnej historii w SP 1

2014-12-19 11:40:49

Przekazywanie tradycji i wiedzy o lokalnej historii jest ważnym elementem budowania tożsamości narodowej i patriotyzmu. W SP1 zakończono właśnie projekt „Coolturalnie o Wolbromiu i regionie” wsparty finansowo przez TRI Poland i merytorycznie - przez całe grono pasjonatów i ludzi dobrej woli. Projekt miał za zadanie zapoznanie uczniów szkoły z historią w lokalnym kontekście, a także pokazanie elementów tradycji regionalnych i zanikających zawodów, z których niegdyś słynął Wolbrom.

O pierwszej części projektu już pisaliśmy. Dzięki niej udało się przekazać aż 120 młodym uczestnikom zajęć dodatkowych ogromny zasób wiedzy i ciekawostek dotyczących Wolbromia i całego regionu. Dzieci miały okazję w nowy sposób dostrzec otaczające je zabytki i poznać bogactwo tradycyjnej kultury regionu. O historii Wolbromia od jego początków opowiadał student historii Kamil Pałka, podstaw wiedzy regionalnej na specjalnie zorganizowanych warsztatach tanecznych uczyła uczestników Agnieszka Gołembiowska Karoń, kierowniczka  Zespołu Pieśni i Tańca Wolbromiacy, ks. proboszcz Zbigniew Luty przybliżył dzieciom historię i walory historyczno-kulturowe kościoła pw. św. Katarzyny, a Ewa Barczyk wraz z druhem Maciejem Urbańskim zapoznali zwiedzających remizę uczniów z działalnością i historią wolbromskiej OSP.

W ostatnich dniach odbyła się druga część zajęć w ramach projektu. Także tym razem uczestnicy projektu mieli niepowtarzalną okazję spotkania ciekawych ludzi – pasjonatów uprawiający ciekawe hobby, miłośników tradycji i popularyzatorów lokalnych tradycji.

Bardzo ciekawy wykład na temat życia, pracy i pożytków płynących z pracy pszczół przygotowali ojciec i syn: Walerian i Grzegorz Ciepałowie, z pasja zajmujący się swoimi pasiekami. Ponieważ pora roku nie sprzyjała pokazaniu dzieciom żywych pszczół wykład urozmaiciły rekwizyty używane w pszczelarstwie, a także warsztaty na temat produkcji miodu i świec z wosku pszczelego.  Wielką frajdę sprawiła dzieciom słodka degustacja różnych gatunków miodu.

Poczęstunek złożony z tradycyjnych potraw wigilijnych, połączony z ciekawą opowieścią o dawnych lokalnych tradycjach ludowych i pokazem dawnych gospodarskich czynności, jak np. ubijanie masła i robienie sera, przygotowały ubrane w stroje regionalne panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kalisia wraz z prezeską stowarzyszenia  KGW „Kłos” Lidią Musiał.

Jako, że Wolbrom dawnymi czasy słynął z szewstwa, historię tego zawodu i wiele ciekawostek na temat lokalnych szewców sprzed lat przekazał dzieciom wielki pasjonat tematu Wiesław Kopeć, który od lat zbiera i kolekcjonuje szewskie przyrządy i produkty, badając arkana zanikającego już niestety rzemiosła.

Wielką frajdę sprawiły uczestnikom warsztaty plastyczne, podczas których dzieci uczyły się wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe i świąteczne. Przygotowane przez małych artystów wraz z rodzicami, którzy chętnie włączyli się do zabawy rękodzieła zostały zaprezentowane gościom przybyłym na specjalny koncert kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych, który odbył się w szkole wczoraj.

Nad wszystkim czuwały: pomysłodawczynie i główne koordynatorki projektu Barbara Olewińska i Aneta Bąchor, a także grono nauczycielek SP 1, wśród których znalazły się: Ewelina  Hudzińska, Małgorzata Sosnowska, Maria Dziuba, Aneta Gajowiec, Agnieszka Gamrat, Beata Kośmider, Agnieszka Gardeła i Agnieszka Kołodziej oraz „dobre duchy” przedsięwzięcia – panie Agata Kmita i Małgorzata Szczerbińska z TRI Poland które były róznież jurorkami przeprowadzanych konkursów.

Projekt „Coolturalnie o Wolbromiu i regionie” bardzo spodobał się uczniom. Niestereotypowe zajęcia okazały się strzałem w dziesiątkę i z pewnością zostaną dzieciom w pamięci. Podobne warsztaty i lekcje regionalne powinny stać się stałym elementem szkolnej edukacji, bowiem dzięki nim mali obywatele uczą się szacunku do lokalnej historii i tradycji oraz poszerzają wiedzę na temat swojej małej ojczyzny.

Ewa Barczyk

DSCN4416-(Kopiowanie).JPG