Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2014 » Grudzień » Piękne i mądre jasełka w wolbromskim Betlejem

Piękne i mądre jasełka w wolbromskim Betlejem

2014-12-15 07:49:36

Zwykle przed Bożym Narodzeniem, z wdzięczności za całoroczną pomoc i wsparcie, dobroczyńcy Ochronki Betlejem prowadzonej przez siostry Karmelitanki w Wolbromiu zapraszani są na specjalnie przygotowane jasełka. Nie jest to jednak zwykłe przypomnienie historii narodzin Jezusa. Zazwyczaj przedstawienie zawiera jakieś przesłanie. Tym razem było podobnie.

Tegoroczne jasełka w Ochronce były wyjątkowo piękne. Przybyłych gości zachwyciła scenografia i kostiumy. Mimo skromnych możliwości było widać ogrom pracy włożonej w przygotowanie przedstawienia i wielkie zaangażowanie małych aktorów i ich opiekunek. Tym razem dzieci poprzez symbole i krótkie scenki z życia próbowały uświadomić widzom jak smutne i płytkie staje się życie człowieka XXI wieku – żyjącego w pędzie, zapatrzonego w siebie, bezwzględnego w dążeniu do celu. Niby dbającego o tradycje, ale nie rozumiejącego ich sensu. Niby wrażliwego i troskliwego, ale zbyt zagonionego, aby reagować na ludzką krzywdę…

Niedługo święta - czas, kiedy budzą się w ludziach cieplejsze uczucia... Więcej pomagamy, solidaryzujmy się, jesteśmy bardziej niż zwykle rodzinni, na chwilę zwalniamy tempo. Często, działając rutynowo, pamiętamy o zwyczajach: choince, dodatkowym nakryciu przy wigilijnym stole, pasterce... ale czy wiemy po co to wszystko? Czy Boże Narodzenie naprawdę coś dla nas znaczy?

Bardzo piękne, mądre przedstawienie jasełkowe z przesłaniem, które pokazały w podzięce za całoroczną pomoc swoim dobroczyńcom dzieci w Ochronce Betlejem, przypomina co powinno być w życiu naprawdę ważne: człowiek nie powinien być nigdy tak samotny, aby zagubić się i stracić nadzieję. Nigdy cel nie uświęca środków. Agresja i nienawiść nie prowadzą do niczego dobrego. A prawdziwa wiara, nadzieja i miłość są najlepszymi drogowskazami.

Niech dobroć i człowieczeństwo będą dla wszystkich – wierzących i niewierzących - zawsze cenniejsze od chłodnej kalkulacji i zysku. Dobro powraca. Dostrzeżcie potrzebujących, zwolnijcie w biegu, w pokorze zauważcie sens życia. Niech przesłanie dzieci z wolbromskiego Betlejem nie będzie dla Was tylko kolejnym okolicznościowym banałem. Dobrych przygotowań do świąt!

Ewa Barczyk

DSC06714a.jpg