Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2014 » Listopad » Wolbromianie znowu skorzystali z KardioBusa

Wolbromianie znowu skorzystali z KardioBusa

2014-11-26 13:28:37

17 listopada wolbromianie mogli po raz drugi wziąć udział w kampanii 1000 serc. U zbiegu ulic Marciackiej i Kościelnej pojawił się KardioBus, w którym każdy mógł wykonać badanie EKG i skonsultować wyniki badań z lekarzem. Tego dnia przebadano blisko 50 osób.

KardioBus, który przemierza Polskę badając serca mieszkańców większych i mniejszych miejscowości to mobilna przychodnia, w której badania są całkowicie bezpłatne. Nie trzeba również uprzednio się rejestrować. Wolbromianie utworzyli na rogu Mariackiej i Kościelnej długą kolejkę. U jednej z pacjentek zaobserwowaliśmy niepokojące wyniki badań, ale po głębszym wywiadzie okazało się, że są one spowodowane przez wszczepiony rozrusznik serca – tłumaczy lek. Kamil Szyszow, analizujący wyniki EKG - U 3 pacjentów stwierdzono bloki lewej odnogi pęczka Hisa, sugerujące stan przedzawałowy, jednak osoby te nie były zaskoczone diagnozą, co dowodzi, że już wcześniej korzystały z badań serca. Mimo to zostały skierowane do poradni kardiologicznej – dodaje.

Będzie jeszcze szansa na badanie w Wolbromiu

KardioBus w Wolbromiu pojawi się jeszcze raz – 8 grudnia w godz. 9.00-17.00 w tej samej lokalizacji. Na badanie powinny zgłosić się osoby po 40. roku życia, które zauważyły u siebie niepojące objawy, jakimi są: duszności lub kołatanie serca, a także osoby otyłe i cierpiące z powodu cukrzycy. Stresujący i siedzący tryb życia negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. W Polsce rok rocznie 200 tysięcy osób przechodzi zawał, a ponad 700 tysięcy walczy z niewydolnością serca. Te liczby świadczą o tym, że choroby najważniejszego narządu w naszym organizmie to dziś plaga. Warto zatem korzystać z badań profilaktycznych, aby ustrzec się przed groźnymi dla zdrowia i życia konsekwencjami.

Więcej informacji oraz porady lekarskie dostępne są również na stronie www.1000serc.pl

***

Kampania 1000 serc jest zorganizowana z inicjatywy Fundacji Dr.Max. W ciągu trzech miesięcy KardioBus zatrzyma się wielokrotnie w miejscowościach w całej Polsce, aby mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań EKG oraz skonsultować się z lekarzem w ramach prowadzonych działań profilaktycznych dotyczących chorób układu sercowo-naczyniowego. Akcja trwa od 16 października do 19 grudnia br. i jest podzielona na 3 etapy. Jeden etap to wyznaczona przez organizatorów, trwająca około tygodnia trasa, podczas której mobilna przychodnia zatrzymuje się w wyznaczonych miejscach w godz. 9.00 – 17.00, aby przyjąć zainteresowanych profilaktyką zdrowotną pacjentów. Celem kampanii 1000 serc jest wzrost świadomości mieszkańców małych i dużych miast związanej z chorobami serca. Na podstawie przeprowadzonych badań i rejestrowanych przypadków organizatorzy przygotowują raport dotyczący stanu zdrowia Polaków.

Agnieszka Mikołajczyk

Wolbrom2.JPG