Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2014 » Luty » Uczniowie wspomogą Represjonowanych

Uczniowie wspomogą Represjonowanych

2014-02-28 11:55:33

12 uczniów wolbromskiego Zespołu Szkół odpowiedziało na apel członków Klubu Żołnierzy Wyklętych, Więźniów Politycznych i Osób Represjonowanych z terenu Wolbromia i zgłosiło chęć wspierania starszych panów, którym trudno już stawać w poczcie sztandarowym. Być może jest to początek nowego koła, które zrzeszy młodych ludzi z naszego miasta, zainteresowanych historią naszego kraju w kontekście wydarzeń lokalnych.

Z apelem o pomoc w reprezentowaniu Żołnierzy Wyklętych, Więźniów Politycznych i Osób Represjonowanych w czasie oficjalnych uroczystości do wolbromskiej młodzieży zwrócili się dwaj aktywni członkowie organizacji Brunon Piekarski i Edmund Rogalski, którzy chętnie uczestniczą np. w oficjalnych obchodach świat narodowych, ale niestety nie mają dość sił na noszenie ciężkiego już dla nich sztandaru. Dwunastka młodych ludzi chętnie zobowiązała się do współpracy, zachęcona ciekawym spotkaniem ze starszymi panami, którzy opowiedzieli im swoje wojenne i powojenne losy – historię działalności konspiracyjnej i represji, jakim zostali poddani przez władze komunistyczne w okresie stalinowskim. Jak podkreśla Edmund Rogalski, któremu bardzo zależy, aby miniony czas i doświadczenia nie przepadły w niepamięci – to ważne, aby młodzi dowiadywali się prawdy historycznej od wciąż żyjących świadków. -Taka wiedza może mieć realny wpływ na budowanie postaw patriotycznych i obywatelskich u młodzieży, która jest dziś wychowywana inaczej niż dawniejsza – ma nadzieję Edmund Rogalski, który zainteresowanie historią Polski wzbudził najpierw w swoim wnuku Rafale, dziś aktywnym uczestniku grupy rekonstrukcyjnej i członku Klubu Historycznego, działającego przy olkuskim IV LO, do którego uczęszcza.

Ewa Barczyk

DSC01952-(Kopiowanie).JPG

DSC01953-(Kopiowanie).JPG

DSC01956-(Kopiowanie).JPG