Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2014 » Luty » Będzie remont Gościńca w Dłużcu

Będzie remont Gościńca w Dłużcu

2014-02-14 13:50:56

Wojewoda Małopolski ogłosił listę promes na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Gmina Wolbrom otrzymała 40 tys. zł na naprawę drogi gminnej K120623 zwanej „Gościńcem” w Dłużcu. Uroczyste wręczanie promes zaplanowano na najbliższy wtorek.

O środki na naprawę szkód po gwałtownych ulewach i wichurach władze gminy Wolbrom starają się od 2012 r. Po letnich ulewach i przejściu trąby powietrznej zniszczeniu uległo wtedy wiele odcinków dróg lokalnych, a w roku 2012 na pomoc w ich naprawie uzyskano od Województwa Małopolskiego 150 tys. zł, co było niewielką częścią wnioskowanej kwoty. Protokoły sporządzone przez urzędników opisywały wtedy szkody na drogach gminnych o łącznej długości ok. 6,5 km, a wartość szacunkową strat obliczono na ok. 300 tys. zł. Zgłoszone były także inne zniszczenia. W sumie wyceniono szkody na blisko 2,5 mln. zł.

Za przyznane Wolbromiowi w 2012 r. 150 tys. zł pomocy marszałkowskiej udało się wyremontować tylko dwa odcinki najbardziej zniszczonych przez żywioł dróg. Po trudnej analizie potrzeb  do remontu wyznaczone zostały drogi gminne „Przecinka” w Jeżówce” oraz ul. Jabłoniowa na os. Wąwóz Kapkazy w Wolbromiu.

W ubiegłym roku Wojewoda uwzględnił wniosek na  dofinansowanie naprawy jeszcze jednej zniszczonej drogi – Zagumnia w Porębie Dzierżnej. Koszt remontu zamknął się kwotą ponad pół miliona zł, z czego dofinansowanie państwa wyniosło 360 tys.

W roku 2013 Wolbrom złożył też kolejny wniosek o dofinansowanie naprawy infrastruktury drogowej, która ucierpiała w wyniku gwałtownych warunków pogodowych . We wniosku uznano za wymagające niezwłocznej naprawy drogi gminne: K120638w Jeżówce Stara Wieś – szacunkowa wartość prac 60 tys. zł, w Porębie Dzierżnej „Skotnica Lejmana” – koszt szacunkowy 108 tys. zł, „Kocie Doły” w Wolbromiu szacunkowa wartość prac 44 tys. zł, ul. Słowackiego K120570 – planowany koszt 41.600,00 zł,  K120672 - Zabagnie Radocha - szacunkowa wartość prac 40.800,00 zł i właśnie dłużecki  „Gościniec” – szacunkowy koszt remontu ok. 48.720,00 zł.

Ewa Barczyk