Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2014 » Luty » 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

2014-02-04 13:05:41

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Badania pokazują, że jednej trzeciej nowotworów można zapobiec, jedną trzecią skutecznie wyleczyć. Należy więc obserwować swoje ciało i jeżeli pojawią się jakiekolwiek zmiany, zgłosić się do lekarza. W związku z tym zachęcamy wszystkich do refleksji nad swoim zdrowiem i do wykonywania badań profilaktycznych! Pamiętaj - rak to nie wyrok!

Dane statystyczne nie są zbyt optymistyczne: w Polsce co 4 minuty ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór, co 7 minut ktoś z jego powodu umiera. W naszym kraju niestety zaledwie jedna piąta pacjentów zgłasza się do lekarza we wczesnym stadium choroby, kiedy to szanse na wyleczenie są największe. Wśród ludzi wciąż panuje przekonanie, że rak jest wyrokiem śmierci. Dlatego też wiele osób boi się brać udział w badaniach przesiewowych, których celem jest wykrywanie nowotworów we wczesnym stadium. Nadal panuje błędne przekonanie, że nie można nic zrobić, by nowotworu uniknąć, bo przecież „to jest nam pisane”. Nic bardziej mylnego!

Co więc można zrobić, aby obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory lub wykryć je na tyle wcześnie by były jeszcze uleczalne? Na pewno należy przestrzegać kilku istotnych zasad:
–    przestrzegać prawidłowych zasad żywienia, zweryfikować formy spędzania wolnego czasu,
–    poddawać się badaniom profilaktycznym,
–     podjąć walkę z nałogami jak np. palenie tytoniu.
–    unikać nadmiaru używek, zwłaszcza alkoholu,
–    wyeliminować z diety nadmiar tłuszczu i kalorii - to istotny krok na drodze do zdrowego życia,
–    pamiętać o codziennej aktywności fizycznej,
–    wykonywać badania przesiewowe oraz szczepienia ochronne.

Przypomnijmy, że zakażenie wirusami HBV i HCV, które wywołują wirusowe zapalenie wątroby i są przyczyną zachorowań na raka wątroby oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który powoduje raka szyjki macicy, to kolejne 20% zgonów z powodu nowotworów. Większość osób wie, że na te wirusy istnieją skuteczne szczepionki, a mimo to ich nie stosuje.

Życząc zdrowia naszym czytelnikom, apelujemy do wszystkich, aby nie pozostawiali spraw samym sobie i dbali o swoje zdrowie, nie zapominając o badaniach profilaktycznych.  Nie poddajmy się wszechobecnie panującym mitom na temat raka. Bardzo ważna jest edukacja związana z przeciwdziałaniem nowotworom. Rodzice powinni dzielić się swoją wiedzą z dziećmi i od najmłodszych lat dawać im przykład prawidłowych zachowań prozdrowotnych. Traktujmy więc badania profilaktyczne i szczepienia ochronne  jako działania bardzo istotne dla naszego zdrowia oraz zdrowia naszych bliskich.

Greta Fałda

wcd_logo_rgb_2012_editora_8_58_1.png