Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Październik » Byliśmy w Rumi - korespondencja z ZS Wierzchowisko

Byliśmy w Rumi - korespondencja z ZS Wierzchowisko

2016-10-28 08:13:25

Gdy nieoczekiwanie otrzymaliśmy zaproszenie przez dyrekcję i uczniów Gimnazjum nr 1 na przyjazd do Rumi, byliśmy mile zaskoczeni. Pełni niepewności, nocą 19.10.2016 wyruszyliśmy w nieznane. Rankiem 20.10.2016r. pokonując prawie 600km stanęliśmy u bram gimnazjum w Rumi. Przywitanie było bardzo serdeczne.

Pani dyrektor Ewa Grzymkowska, v-ce dyrektor Anna Klepaczyńska, v-ce dyrektor Sławomir Kozaczka wraz z Panią Małgosią i Panią Beatką (nauczycielkami gimnazjum) zapoznały nas z programem pobytu.

W pierwszym dniu razem z naszą dyrekcją Panem Straszakiem i Barbarą Kałwą, dyrektorami Gimnazjum nr 1 w Rumi, v-ce Burmistrzem Marcinem Kurkowskim, dyrektorem festiwalu Danielem Ptachem i szefową Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Elżbietą Waśkowską, uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji Święta Patrona ks. Ormińskiego – człowieka z naszych stron z Poręby Górnej.

Jakże wymownie wyglądały poczty sztandarowe z twarzami dwóch wspaniałych duchownych stojące na środku sceny : Kardynała Stefana Wyszyńskiego – twórcy tekstu „Apelu Jasnogórskiego” i Księdza Ormińskiego – kompozytora muzyki do tego tekstu.

Jak ktoś z publiczności wtedy powiedział: „Dwie szkoły zostały spięte jedną klamrą”

Po apelu zostaliśmy zaproszeni na radosny koncert muzyków z Teatru Muzycznego „Muzyka Polska” z Gdyni.

Wieczorny czas spędziliśmy na zabawach i tańcach z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły.

Chciało by się powiedzieć, tylko i aż trzy dni pobytu, dało nam więcej niż nie jedna zwykła wycieczka.

Byliśmy uczestnikami XXVIII Festiwalu Muzyki Religijne, słuchając muzyki organowej i chóralnej.

Organizatorzy zadbali również , byśmy mogli wysłuchać wspaniałego koncertu Grzegorza Turnaua w Sanktuarium NMPWW . Oprawa muzyczna i atmosfera koncertu oraz iluminacje świetlne zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Ale nie tylko samą muzyką człowiek żyje.

Organizatorzy przygotowali dla nas wspaniałe wypady autokarowe.

Był Szymbark okraszony historią Kaszub i Chmielno z historią garncarstwa. Co niektórzy mogli własnoręcznie wykonać wyroby z gliny.

Odwiedziliśmy komnaty bursztynowe w Gdańsku i przywitaliśmy się z Neptunem na głównej ulicy Gdańska. Dotknęliśmy Daru Pomorza i Okrętu wojennego „Błyskawica” w porcie w Gdyni oraz zasmakowaliśmy wody morskiej na plaży gdyńskiej.

W samej Rumi, pięknym mieście, mogliśmy podziwiać kolekcję niezwykłych kaktusów w tamtejszej Kaktusiarni, a także pograć w kręgle lub bilard w Hotelu Faltom.

Po wszystkich atrakcjach jakie przygotowali nam gospodarze, zmęczeni, ale pełni wrażeń , każdego dnia, wracaliśmy do szkolnej stołówki, w której czekały na nas duże ilości dobrego jedzenia. Tu podziękowania dla charyzmatycznej Pani kucharki i jej współpracowników.

Wszędzie, gdzie się nie pojawiliśmy, byliśmy przyjmowani z wielkim szacunkiem i honorami gościa, za co serdecznie należy podziękować dyrekcji szkoły, nauczycielom Gimnazjum nr 1 , a przede wszystkim Burmistrzowi miasta Rumia p. Michałowi Pasiecznemu.

Były to dla nas niezapomniane chwile. Zawiązało się wiele przyjaźni pomiędzy uczniami obu szkół. Pozostały wspomnienia. Za wszystko dziękujemy!

Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy… Mamy nadzieję , że wkrótce!