Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Kwiecień » Zamiast kolonii będą ulice?

Zamiast kolonii będą ulice?

2016-04-26 13:17:47

Po wprowadzeniu z dniem 01.03.2015r. ogólnopolskiego Systemu Rejestrów Państwowych „Źródło”, w skład którego wchodzi rejestr Pesel, w wielu miejscowościach całego kraju pojawiły się problemy z zameldowaniem mieszkańców w sołectwach, które zamiast ulic posiadają tzw. kolonie z oddzielnie nadawaną numeracją porządkową domów. Skomplikowana sytuacja nazw lokalnych w niektórych sołectwach naszej gminy stała się na tyle uciążliwa, że konieczne są interwencje.

W naszej gminie problemy z zameldowaniem pojawiły się w Chełmie, Gołaczewach i Zabagniu. Wszystko przez to, że nieruchomości w tych miejscowościach nie mają ciągłej numeracji i numery domów w poszczególnych koloniach się powtarzają, np. pięć budynków o numerze „4” zlokalizowanych po jednym w każdej z pięciu kolonii. Dochodziłoby do sytuacji kiedy np. pod jednym adresem, mogli być zameldowani mieszkańcy kilku domów stojących w różnych koloniach tego samego sołectwa.
          Aby usprawnić zameldowania w tychże miejscowościach a także ułatwić lokalizację  indywidualnych posesji, z którą utrudnienia mają służby ratunkowe, firmy spedycyjne Burmistrz Wolbromia Adam Zielnik Zarządzeniem Nr 82/2016 z dnia 20 kwietnia 2016 roku zarządził przeprowadzenie konsultacji społecznych na terenie sołectw: Chełm, Gołaczewy i Zabagnie w sprawie wprowadzenia nazw ulic. Podobną konsultację w dniu 7 lutego 2016 r. przeprowadzono na terenie sołectwa Strzegowa w sprawie zmiany urzędowej nazwy miejscowości Okupniki (rodz. przysiółek) na miejscowość Strzegowa Kolonia (rodz. wieś) mającą na celu rozwiązania powstałych takich samych problemów z zameldowaniem się jak to ma nadal miejsce w Chełmie, Gołaczewach i Zabagniu.
          Konsultacje z mieszkańcami w formie otwartych spotkań w postaci dyskusji publicznej z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom przeprowadzone zostaną w terminie od 4 maja 2016 r. do 30 czerwca 2016 r. Dokładny termin, godzina i miejsce spotkania zostanie podane do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom, na tablicach ogłoszeń Urzędu oraz rozwieszone na terenie sołectwa Zabagnie, sołectwa Chełm i sołectwa Gołaczewy, na co najmniej 14 dni przed datą spotkania.
          Uprawnionymi do udziału w konsultacjach są mieszkańcy sołectwa Zabagnie, sołectwa Chełm i sołectwa Gołaczewy, którzy najpóźniej w dniu rozpoczęcia konsultacji ukończyli 18 lat (posiadający czynne prawo wyborcze, wpisani do stałego rejestru wyborców). Osoby uprawnione do udziału w konsultacjach wyrażają swoją opinię poprzez wypełnienie ankiety konsultacji społecznych wpisując swoją propozycję nazwy ulicy. Konsultacje polegać będą na pozyskaniu informacji, wśród zainteresowanych mieszkańców, o nazwach ulic poprzez wypełnienie ankiety konsultacji społecznych.