Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Kwiecień » Wiktor Siewiorek laureatem Małopolskiego Konkursu z Fizyki - korespondencja

Wiktor Siewiorek laureatem Małopolskiego Konkursu z Fizyki - korespondencja

2016-04-05 11:04:59

Kwiecień to czas bardzo ważny dla uczniów klas trzecich gimnazjum, przed nimi egzaminy gimnazjalne i wybór szkoły ponadgimnazjalnej. Warto o tym pomyśleć będąc już w klasie pierwszej i określić swoje zainteresowania, rozpoczynając naukę w gimnazjum. Do takich uczniów należy Wiktor Siewiorek, uczeń klasy IIIa Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu.

Wiktor już jako uczeń klasy pierwszej „postawił na fizykę”, systematycznie uczestniczył w zajęciach koła fizycznego w szkole, rozwiązując zadania i problemy o podwyższonym stopniu trudności. Brał udział w wyjazdach popularyzujących fizykę. Pozwoliło mu to rozwinąć swoje zainteresowania, poszerzyć wiedzę i doskonalić umiejętności. W ubiegłym roku szkolnym, będąc uczniem klasy drugiej, zdobył tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu z Fizyki. W tym roku szkolnym, Wiktor oraz jego młodszy kolega Szymon Łukasik z klasy IIb awansowali do finału konkursu. Szymon zdobył tytuł finalisty, natomiast Wiktor znalazł się w gronie uczniów z najwyższymi wynikami w finale i uzyskał tytuł laureata Małopolskiego Konkursu z Fizyki.
            31 marca w auli Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się uroczyste zakończenie Małopolskiego Konkursu z Fizyki dla uczniów gimnazjum. Przewodnicząca Komisji Wojewódzkiej MKzF, pani Sylwia Morajka, na wstępie powitała uczniów, rodziców, nauczycieli – opiekunów naukowych oraz zaproszonych gości: przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, Akademii Górniczo Hutniczej, Politechniki Krakowskiej oraz Małopolskiego Wicekuratora Oświaty, pana Grzegorza Barana. Spotkanie rozpoczęło się wykładem dra Witolda Zawadzkiego zatytułowanym „Czarne dziury i fale grawitacyjne”. Następnie przewodnicząca MKzF podkreśliła wysoki poziom konkursu. Poinformowała, że w etapie szkolnym wzięło udział 1234 gimnazjalistów, w etapie rejonowym rozwiązywało zadania 430 uczniów, a do finału wojewódzkiego awansowało 204 uczniów, z których wyłoniono 23 laureatów.
            Laureaci otrzymali zaświadczenia wydane przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, panią Barbarę Nowak oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów konkursu. Nauczycielom wręczono podziękowania za opiekę naukową nad przygotowaniem uczniów do konkursu i życzenia dalszych sukcesów.
            Prawie trzyletnia praca Wiktora w zgłębianiu zagadnień fizyki pod kierunkiem nauczycielki Ireny Smoter przyniosła oczekiwane efekty. W finale Wiktor wykazał się wiadomościami i umiejętnościami wykraczającymi poza podstawę programową z fizyki dla III etapu edukacyjnego i został w tym konkursie jedynym laureatem z powiatu olkuskiego. Ponadto jest również tegorocznym finalistą w konkursie informatycznym.
Zdobycie tytułu laureata zwalnia Wiktora z części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego, co jest równoznaczne z uzyskaniem przez niego najwyższego wyniku z tej części egzaminu. Oprócz celującej rocznej oceny klasyfikacyjnej z fizyki, dodatkową i najważniejszą nagrodą jest możliwość przyjęcia w pierwszej kolejności do wybranej przez niego publicznej szkoły ponadgimnazjalnej.

Irena Smoter

Aktualna ocena: 4,3 (Ocen: 11)