Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Kwiecień » Tablety dla radnych to kolejne oszczędności

Tablety dla radnych to kolejne oszczędności

2016-04-19 14:22:43

Mniejsze zużycie papieru, zmniejszenie kosztów druku, powielania i dystrybucji materiałów związanych z przygotowaniem jednorazowych materiałów dla radnych rady miejskiej oraz sprawniejszy i szybszy przepływ informacji - to główne powody, dla których burmistrz Wolbromia Adam Zielnik zdecydował się na zakup tabletów dla 21 radnych. Urządzenia dla radnych oraz dodatkowo burmistrza, skarbnika, sekretarza i obsługi rady kosztowały 16,2 tys. zł.

Choć wydatek ten, na pierwszy rzut oka wydaje się dość wysoki, to przy dokładniejszej analizie okazuje się, że przeglądanie dokumentów w wersji elektronicznej na tabletach przyniesie Gminie kolejne tysiące złotych oszczędności. Rachunek jest prosty. Gmina Wolbrom w ciągu roku wydaje na drukowanie i dystrybucję materiałów na sesje i zarazem komisje Rady Miejskiej ponad 10 tysięcy zł. Najwięcej, bo aż 6,5 tys. zł kosztują tonery do drukarki. Samego papieru formatu A4 oraz skoroszytów poszło za ponad 1,1 tys. zł. By wydrukować taką ilość materiałów, co dwa lata należy wymienić urządzenie kopiujące warte ok. 3  tys. zł. Tymczasem koszt urządzeń dla 21 radnych oraz burmistrza, skarbnika, sekretarza i obsługi rady wynosi ok. 16,2 tys. zł. Tak więc kwota zainwestowana w laptopy zwróci się praktycznie po półtora roku użytkowania tych urządzeń.
Zgodnie z Załącznikiem do Zarządzenia Nr 69/2016 Burmistrza MiG Wolbrom z dnia 4 kwietnia 2016 r. stanowiącym Regulamin przekazania do korzystania - użyczenia radnym Rady Miejskiej w Wolbromiu służbowych tabletów, urządzenia te stanowią własność Gminy Wolbrom i przyznawane są radnym Rady Miejskiej w Wolbromiu w celu zapewnienia im dostępu do dokumentów związanych z pracami Rady Miejskiej w Wolbromiu i jej komisji, poprzez sieć Internet. Tablet przyznawany jest radnemu na czas sprawowania przez niego mandatu. Jego przyznanie następuje po podpisaniu przez radnego umowy użyczenia i protokołu przekazania. Zwrot tabletu następuje po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia tabletu z winy biorącego do używania, obciążany jest on kosztami naprawy. Ewidencję przekazywanych radnym tabletów prowadzi Biuro Rady Miejskiej w Wolbromiu.

fot. Tablet Lenovo z 10-calowym ekranem dotykowym i systemem operacyjnym Android

Aktualna ocena: 1,7 (Ocen: 6)