Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Kwiecień » 12 ton darmowej żywności trafiło na stoły mieszkańców gminy

12 ton darmowej żywności trafiło na stoły mieszkańców gminy

2016-04-19 14:38:04

Blisko 12 ton darmowej żywności trafiło do osób znajdujących w trudnej sytuacji materialnej z terenu gminy Wolbrom i gmin sąsiednich. Z pomocy objętego patronatem przez burmistrza Adama Zielnika Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 -2020, skorzystało w styczniu i lutym około 1100 osób. Tyle samo osób skorzysta pod koniec kwietnia i początkiem maja br. kiedy przybędą kolejne transporty żywności dystrybuowanej przez Federację Polskich Banków Żywności – Bank Żywności w Krakowie.

Realizacją projektu darmowych paczek żywnościowych dla potrzebujących zajął się Zdzisław Słomski – wieloletni pracownik UMiG w Wolbromiu, radny powiatowy kilku kadencji i lokalny społecznik - wraz z innymi mieszkańcami Lgoty Wielkiej przy współpracy z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Tadeuszem Posełkiem. - Gdyby nie zainteresowanie ze strony burmistrza oraz jego pomoc, temat darmowych paczek żywnościowych dla mieszkańców poległby już na samym początku. Burmistrz Adam Zielnik nie tylko przychylnie odniósł się do projektu, aby również i w naszej gminie rozprowadzać darmowe paczki żywnościowe, ale także opłacił dwa dotychczasowe transporty. Żywność jest bowiem za darmo, ale trzeba zapłacić za jej przywóz. Na szczęście kolejne transporty będą już za darmo. Z pomocą przyszedł także prezes jednostki OSP w Lgocie Wielkiej, Jerzy Gorgol, który udostępnił pomieszczenia strażnicy wraz z chłodnią na składowanie żywności oraz mieszkańcy sołectwa pomagający przy rozładunku transportu i pakowaniu paczek – oznajmił ucieszony z okazywanej pomocy Zdzisław Słomski.

Jak powiedział nam dyrektor MOPS Tadeusz Posełek, darmowe paczki żywnościowe mogą otrzymać osoby, spełniające kryterium dochodowe, które zostało określone na poziomie 150% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej, tj. 951 zł (634 zł x 150%) w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 771 zł (514 zł x 150%) w przypadku osoby w rodzinie. - Jeśli są jeszcze osoby, które spełniają kryteria dochodowe i do tej pory nie korzystały z pomocy żywnościowej, powinny zgłosić się do MOPS po skierowanie. Z nim, ale już we własnym zakresie należy się udać do Lgoty Wielkiej po odbiór paczki żywnościowej. W paczkach znajdą się m.in.:produkty typu: makaron świderki, ryż biały, kaszę jęczmienną, płatki kukurydziane, mleko UHT, ser żółty, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mielonkę wieprzową, klopsiki w sosie własnym, cukier biały, olej rzepakowy – wyjaśniał dyrektor MOPS.