Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Kwiecień » „...i synowie nasi wnukom swym mówić o Was będą” - korespondencja z ZS w Dłużcu

„...i synowie nasi wnukom swym mówić o Was będą” - korespondencja z ZS w Dłużcu

2016-04-11 12:44:28

Przystępując do udziału w tegorocznym projekcie XXII Sesji Dzieci i Młodzieży nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że poszukiwanie miejsca pamięci narodowej w najbliższym otoczeniu, doprowadzi nas do tak zaskakujących wniosków. Przeglądając stare przewodniki turystyczne natknęliśmy się na nazwę Gajówka Psiarskie. Już sama nazwa wydawała się intrygująca a gdy okazało się, że związana jest z wydarzeniami historycznymi oraz, że znajduje się tam pamiątkowy obelisk.

Zrozumieliśmy, że to jest obiekt którego szukaliśmy.
Korzystając z ładnej pogody zrobiliśmy sobie wycieczkę rowerową. Okazało się, że łatwo tam trafić kierując się czarnym szlakiem turystycznym. Na miejscu znaleźliśmy pamiątkowy obelisk i dużą wiatę turystyczną. Po zapoznaniu się z treścią tablicy pamiątkowej oraz tablicy informacyjnej byliśmy zdziwieni, że wcześniej nie wiedzieliśmy o przedstawionych wydarzeniach.
Postanowiliśmy przeprowadzić badania ankietowe mające na celu uzyskanie informacji czy mieszkańcy najbliższych miejscowości wiedzą o jego istnieniu, znają jego historię i czy je odwiedzają. Ankietę przeprowadziliśmy wśród naszych znajomych, rodzin i sąsiadów z Dłużca, Domaniewic i Strzegowej. Otrzymaliśmy zwrotnie 75 ankiet, których analiza pozwoliła nam sformułować następujące wnioski:
- wiedza na temat lokalizacji miejsca pamięci narodowej - „Gajówka Psiarskie” jest bardzo mała,
- większość mieszkańców okolicznych miejscowości nigdy nie odwiedziło miejsca pamięci „Gajówka Psiarskie”,
- tylko nieliczni mieszkańcy posiadają wiedzę na temat posadowionego w domaniewskim lesie obelisku upamiętniającego Oddział „Surowiec” 23 Dywizji AK Okręgu Śląskiego, którego Dowódcą był kap. Gerard Woźnica ps. „Hardy”,
- najmniej wiedzy i orientacji mają młodzi ludzie – od 15 do 25 roku życia,
- najwięcej – osoby starsze, od 50 do 70 roku życia, zwłaszcza zamieszkujące w Domaniewicach,
- ponad 50% ankietowanych mężczyzn deklarowało, że wie gdzie znajduje się Gajówka Psiarskie.
 Nie jest dobrze! To historia bliska i najbliższa. To dzieje naszej „małej ojczyzny”. Mamy obowiązek je znać i przekazywać potomnym. Wystarczy nieodległa wycieczka rowerowa lub piesza i garść informacji z internetu.
Co zamierzamy z tym problemem zrobić? Jak zachęcić i informować? O tym następnym razem.

Kandydaci na posłów
XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży