Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » PTASIA GRYPA – HPAI W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM

PTASIA GRYPA – HPAI W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM

2016-12-22 08:05:31

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 20 grudnia 2016r. w godzinach wieczornych zostało potwierdzone wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym liczącym ok. 20 sztuk drobiu (kur i indyków) w gminie Książ Wieki, powiat miechowski, województwo małopolskie.

Informacje dla hodowców drobiu - szczegóły

Aktualne komunikaty - Ptasia grypa w Polsce

Wysoce Zjadliwa Grypa Ptaków Dzikich H5N8

Małopolski Lekarz Weterynarii informuje, że na terytorium Polski w miejscowości Lubczyna nad Jeziorem Dąbie (województwo zachodniopomorskie) u ptaków dzikich stwierdzono zakażenie wirusem wysoce-zjadliwa grypy ptaków.

W związku z zaistniała sytuacją , mając na uwadze fakt, że wektorami wirusa są ptaki wodne migrujące poleca się, aby :

• unikać kontaktu bezpośredniego z odchodami ptaków dzikich,

• zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie obiektów hodowlanych przed kontaktem z ptakami dzikimi i ich odchodami,

• chronić obiekty i ich otoczenie przed zakażeniem przez pośrednie wektory jakimi mogą być:  sprzęt zootechniczny, środki transportu, dzikie zwierzęta,

• w przypadku chowu drobiu w systemie wolno-wybiegowym zaleca się aby, sprzęt do pojenia i karmienia znajdował się wewnątrz obiektów inwentarskich, natomiast gdy ptaki migrujące odpoczywają na zbiorniku wodnym w obrębie wybiegu, ograniczyć ptakom hodowlanym dostęp do wody, gdyż istnieje możliwość skażenia wody odchodami dzikich ptaków.