Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Jasełka 2016 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kąpielach Wielkich - korespondencja

2016-12-29 07:56:07

W niedzielny, zimowy wieczór, 18 grudnia 2016, w murach naszej szkoły miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Mimo później, wieczorowej pory i trwającego weekendu w szkole spotkały się osoby, których trudno by się spodziewać w jednym miejscu i o jednej porze w codziennych okolicznościach. Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kąpielach Wielkich: przedszkolaki, uczniowie szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz rodzice wespół z zaproszonymi gośćmi:

Burmistrzem Miasta i Gminy Wolbrom p. Adamem Zielnikiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej p. Dariuszem Gorgoniem, radnym p. Andrzejem Duchem, proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich ks. Andrzejem Białkiem, pielęgniarką p. Beatą Wypasek, paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Kąpielach Wielkich na czele z Panią sołtys wsi Kąpiele Wielkie p. Zofią Duch oraz zarządem OSP  w Kąpielach Wielkich, poczuli przedsmak Wigilii.
Punktualnie o godzinie 17.00, gdy pierwsza gwiazda na niebie zabłysła, rozpoczęły się szkolne jasełka. Po powitaniu zebranych gości przez p. Dyrektor Annę Świerczek, na scenę wkroczyli najmłodsi przedstawiciele – przedszkolaki, którzy narodzonego Chrystusa powitali prezentami i gromkim śpiewem dwóch kolęd: „Chodźmy razem do Betlejem” oraz „Jezuniu maleńki niesiemy Ci prezenty”. Ich program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. Gabrieli Nowak oraz p. Małgorzaty Janiec w tym roku był pierwszym w ramach istniejącego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Odważne śpiewanie „solistów”, przy akompaniamencie chóru kolegów i koleżanek z przedszkola spotkał się z ciepłym przyjęciem widowni potwierdzonym gromkimi brawami zebranych.
Kolejnym punktem programu był występ Koła Gospodyń Wiejskich w Kąpielach Wielkich pod kierunkiem Pani Sołtys Zofii Duch oraz czynnym zaangażowaniu p. Zdzisławy Posełek (nota bene wieloletniej nauczycielki Szkoły Podstawowej w Kąpielach Wielkich), które tradycyjnie uraczyły zebraną publiczność wykonaniem wiązanek kolęd przy akompaniamencie p. Mateusza Ducha (jednocześnie współprowadzącego scholę przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich). W tym roku jednak dla odmiany pierwszą kolędę solowym śpiewem rozpoczęła uczennicy klasy III Gabriela Nowak, a Panie z Koła wtórowały jej w refrenie. W dalszym repertuarze trudno by się doszukać „standardowych kolęd”, a mimo to ich aranżacja i wykonanie sprawiło, że „nogi same tupały”, a refreny chciałoby się śpiewać, gdyby nie fakt, że mogłoby to popsuć występ pań, które swym śpiewem oczarowały zebraną publikę, która odwdzięczyła się gromkimi brawami.
Na sam koniec zaprezentowali się uczniowie klas III-VI w przedstawieniu pod wydawałoby się sportowym, niepasującym do jasełek tytule: „Pierwsza runda 1:0. Walka trwa”. Nie było to bowiem typowe przedstawienie bożonarodzeniowe, lecz tym razem scenariusz opracowany przez nauczycieli naszej szkoły: p. Annę Starostecką, p. Joannę Duch i p. Wiktora Fuglewicza był bardziej ambitny. Ktoś może zapytać, dlaczego walka? Odwieczna jest walka dobra ze złem, walka o ludzką duszę... A czymże jest nasze życie, jeśli nie walką z własnymi słabościami, toczoną każdego dnia, tu na ziemi? Pozorny „chaos” miejsca i czasu trwania poszczególnych scen, przeplatany muzyką raz współczesną, raz klasyczną przenosił głębszą metaforę. Uważny słuchacz mógł się doszukać analogii między przeszłością, teraźniejszością i troską o to, co niesie przyszłość. Że tak naprawdę, pomimo ponad 2000 lat od narodzenia Jezusa, człowiek dalej jest istotą „ułomną”, podatną na podszepty szatana. I mimo iż Chrystus się narodził, a Bóg chwilowo wygrał (przysłowiowe 1:0), tak naprawdę walka dobra ze złem trwa dalej i trwać będzie, póki człowiek nie wyzbędzie się swoich słabości, przedkładania dobra swojego nad dobro bliźniego i póki nie będzie w stanie poświęcić „dóbr” doczesnych (a nawet swego życia) nad miłość do drugiego człowieka. A przykład poświęcenia mamy co roku, gdy Bóg: „posyła ludziom swego Syna, by odkupił ich grzechy i umarł za nich i przez nich, choć nie Jego wina. Kto to zrozumie i Jego śladem podąży, ten na raj wieczny w niebie zawsze zdąży. A choćbyś [szatanie] kusił wszelkimi skarbami, choćbyś zaklinał swoimi czarami, kto ma w sercu Boga, tego nie strwożą przeciwności losu i otworzy się przed nim do raju droga”.
Na zakończenie jasełek głos zabrała Pani Dyrektor, która w krótkich słowach podziękowała Panu Burmistrzowi Adamowi Zielnikowi za trud i zaangażowanie w Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Kąpiele Wielkie, podziękowała przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy Wolbrom, radnemu – przedstawicielowi wsi - za owocną współpracę i działania na rzecz szkoły i wsi, a następnie  złożyła życzenia świąteczne. Po niej głos zabrał Pan Burmistrz, który podsumował obecne osiągnięcia i przedstawił dalsze plany dotyczące Kąpiel Wielkich a zebranym złożył życzenia świąteczne, do których w kolejnych przemówieniach dołączyli przewodniczący Rady Miejskiej p. Dariusz Gorgoń oraz radny p. Andrzej Duch. A po części oficjalnej, przybyli goście zostali zaproszeni na „poczęstunek wigilijny” i rozmowy przy opłatku.

Wiktor Fuglewicz