Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Sierpień » Stowarzyszenie Źródła Szreniawy realizuje swój projekt w ramach programu FIO Małopolska Lokalnie

2016-08-31 10:05:51

Stowarzyszenie Źródła Szreniawy dla rozwoju wsi Wierzchowisko jest już na półmetku realizacji projektu „Zagospodarowanie i ochrona terenów rekreacyjno-sportowych wsi Wierzchowisko”. Młoda organizacja społeczna zrzeszająca mieszkańców Wierzchowiska dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie dokonała zakupu urządzeń i narzędzi do utrzymania zieleni.

Wolontariusze zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt podjęli działania zmierzające do uzyskania odpowiedniego ładu terenów gminnych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Szreniawy oraz stawu. Należy podkreślić, że Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Pan Adam Zielnik w ubiegłym roku obdarzył organizację dużym zaufaniem użyczając teren objęty projektem na okres 10 lat. Z pewnością miało to duże znaczenie w momencie oceniania przedmiotowego projektu w ramach programu Małopolska Lokalnie gdzie dużą wagę przywiązuje się do współpracy z organami samorządu terytorialnego.

Dobrze się złożyło, że staraniem Sołtysa Krzysztofa Koniecznego i stowarzyszenia część funduszy sołeckich na rok 2016 zostało przeznaczonych na rewitalizację wspomnianych już terenów, które zostały wykorzystane poprawę stanu dróg, grobli stawu i odmulenie cieku wodnego zasilającego staw. Obecnie staw wypełniony jest czystą wodą i zaczyna wracać do niego życie. Wokół stawu zostało wykonanych wiele zabiegów przez wolontariuszy, aby pojawił się w tym miejscu trawnik z miejscami do siedzenia. Stworzono tym samym warunki, które pozwalają na odpoczynek i rekreację przez odwiedzających to miejsce mieszkańców okolicy.

Kolejnym istotnym wydarzeniem, które niewątpliwie przyczyni się do podniesienia atrakcyjności wspomnianego terenu była niedawno zakończona regulacja rzeki Szreniawy. Powyższe prace zostały zlecone przez Urząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie i związane były głównie z odcinkowym faszynowaniem brzegów rzeki.

Obecnie dużym wyzwaniem dla wolontariuszy jest zagospodarowanie skarpy tuż za istniejącym boiskiem sportowym. W tym celu rozłożono agrotkaninę, która ograniczy wzrost chwastów i będzie stanowić przygotowanie do planowanych jesienią i wiosną nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych. Tuż za opisanym miejscem zostało wyznaczone miejsce na ognisko z siedziskami.

Zadowoleni wolontariusze z dotychczas osiągniętych rezultatów projektu proszą o kolejne wsparcie w działaniu na rzecz dobra wspólnego.

W przypadku pytań kontakt 793912119