Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Czerwiec » Uwaga! Informacja w zakresie gospodarki odpadami dla przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych z te

Uwaga! Informacja w zakresie gospodarki odpadami dla przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych z terenu Miasta i Gminy Wolbrom

2016-06-30 22:23:12

Jak wiadomo, od 1 czerwca 2016 roku Gmina Wolbrom przejęła obowiązek odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Niestety w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego systemu odnotowano szereg nieprawidłowości zgłoszonych przez firmę zbierająca odpady, z których wynika, że w kontenerach przeznaczonych na odpady komunalne, zlokalizowanych głównie w firmach produkcyjnych znajdowały się różnego rodzaju odpady poprodukcyjne.

Przypominamy! Nowy system dotyczy tylko i wyłącznie odpadów komunalnych. Odpady poprodukcyjne jak m.in. granulaty, szczątki gum, taśm, czyściwo itp. które ze względu na pochodzenie oraz skład morfologiczny nie mogą zostać uznane jako odpad komunalny! Odpady produkcyjne i poprodukcyjne powstające w wyniku prowadzonej działalności powinny być odbierane zgodnie z obowiązującymi przepisami przez wyspecjalizowane firmy posiadające odpowiednie uprawnienia na dotychczasowych zasadach z podpisaną odrębną umową zawartą z firmą wywozową.
Mając na uwadze prowadzenie prawidłowej gospodarki odpadami, Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu, prosi o dostosowanie się do obowiązujących przepisów i przestrzeganie ich zgodnie z założonymi zasadami, ponieważ od lipca br. firma świadcząca usługi związane z odbieraniem odpadów komunalnych nie opróżni kontenerów w przypadku, gdy stwierdzi, że w pojemnikach znajdują się nie objęte systemem odpady poprodukcyjne.

Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 roku, obowiązująca od 23 stycznia 2013 roku definiuje odpady komunalne jako odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.
W związku z zaistniałą sytuacją prosimy o ponowne przeanalizowanie swoich potrzeb związanych z ilością kontenerów przeznaczonych na zbieranie odpadów komunalnych i częstotliwością ich wywozu i co za tym idzie złożenia korekt deklaracji w tut. Urzędzie.
W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z pracownikami Referatu Ochrony Środowiska UMiG Wolbrom, pok. 203, nr tel. 32 70 65 301.