Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Maj » Odpracowują dług za mieszkanie

Odpracowują dług za mieszkanie

2016-05-31 14:29:48

Osoby zamieszkujące mieszkania komunalne i mające problem z regulowaniem opłat za czynsz oraz rosnący dług wobec WZWKGKiM od marca mogą go odpracować. Dzięki wprowadzonemu programowi przez burmistrza Adama Zielnika, mieszkańcy lokali komunalnych w Wolbromiu, którzy nie są w stanie wygospodarować środków, spłacają długi swą pracą na rzecz miasta. Chętnych na ten sposób spłacania długów nie brakuje. W okresie od marca do kwietnia wartość odpracowania wyniosła bez mała 2,5 tysiąca złotych.

Natomiast niemało, bo  13,7 tys. złotych (stan na 12. maja) udało się odzyskać od osób posiadających zaległości czynszowe lokali mieszkalnych, we wspólnotach, których właścicielem jest Gmina Wolbrom.
 - Założeniem programu jest przede wszystkim pomoc zadłużonym mieszkańcom i ograniczenie najbardziej drastycznych form egzekwowania należności, czyli eksmisji - mówi burmistrz Adam Zielnik. - Wiemy, że wiele rodzin chce odpracować długi i wyjść ze spirali zadłużenia. Już podczas prac nad programem, zanim zaczął oficjalnie obowiązywać, ustawiła się długa kolejka chętnych. Na pewno będą kolejni zainteresowani. Nawet dla dwóch rodzin warto byłoby ten program wprowadzić, a co dopiero kilkudziesięciu – uznał burmistrz. I dodaje – ja widzę same plusy. Ludzie odpracowują zadłużenie, unikają eksmisji, zachowują godność, a Gmina zaoszczędza pokaźne kwoty. Nie dość, że zmniejszają się zaległości czynszowe, w wielu przypadkach nieegzekwowalne, to jeszcze nie ponosimy kosztów osobowych związanych z okresowym zatrudnianiem osób do prac dorywczych. Oczywiście program nie oznacza całkowitej abolicji lub sobiepaństwa. Cwaniactwo i kombinatorstwo nie będą tolerowane. Są ludzie, uczciwi z natury, którzy po prostu sobie nie radzą w otaczającej rzeczywistości, nie mają siły przebicia lub odpowiedniego zaplecza. Są też dotknięci przypadkami losowymi – chorobą, utratą pracy. I do takich osób jest adresowany ten program.

Program w sprawie umożliwienia odpracowania zadłużenia z tytułu korzystania z lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Wolbrom”, umożliwia najemcom oraz  osobom bezumownie korzystającym z lokalu, odpracowanie powstałych należności. Do wykonania są prace porządkowe, niewymagające specjalnych kwalifikacji  np. prace porządkowe wykonywane na miejskich skwerach, w parkach i targowisku, drobne prace eksploatacyjne polegające na malowaniu, sprzątaniu, remontach i naprawach w budynkach komunalnych itp.
Udział w programie jest dobrowolny.

Aktualna ocena: 4,8 (Ocen: 56)