Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Maj » I Międzyszkolny Rajd Szlakiem Jaskiniowców - korespondencja

I Międzyszkolny Rajd Szlakiem Jaskiniowców - korespondencja

2016-05-31 07:43:04

25 maja odbył się I Międzyszkolny Rajd Szlakiem Jaskiniowców, zorganizowany przez Gimnazjum w Dłużcu, pod patronatem pani poseł Lidii Gądek oraz burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom pana Adama Zielnika. Celem imprezy było poznawanie walorów naszej małej ojczyzny i propagowanie aktywnego stylu życia. W rajdzie z elementami biegu na orientację wzięło udział 120 uczestników podzielonych na dziesięcioosobowe zespoły.

Byli to uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Wolbromiu, Gimnazjum w Zarzeczu, Gimnazjum w Dłużcu oraz grupa szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Dłużcu.
Trasa rajdu wiodła od budynku ZS w Dłużcu do zamku w Smoleniu. Uczestnicy poruszali się zgodnie z otrzymaną mapką i opisem trasy. Mieli osiągnąć określone punkty kontrolne i wykonać zadania. Przed wyjściem wylosowali numer startowy i wykonali pierwsze zadanie polegające na przeniesieniu „mamuta” przez tor przeszkód. W Jaskini Jasnej należało odnaleźć „skarb jaskiniowca”, a przy „źródełku” wyszukać informacje na temat szlaku, którym się poruszali. Po wdrapaniu się na Grodzisko Pańskie uczestnicy rajdu ratowali chorego jaskiniowca aplikując odpowiednie zioła, a pod Biśnikiem układali mapkę gminy z przygotowanych puzzli. Ostatnim zadaniem było udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu turyście.
Grupy rajdowe poruszały się niebieskim i zielonym szlakiem turystycznym. Niestety zielony szlak w kilku miejscach jest trudny do odszukania lub w ogóle niewidoczny. Spowodowało to, że niektóre zespoły zwiedziły więcej okolicy niż przewidywali organizatorzy. Pomimo to wszyscy osiągnęli przewidziane punkty kontrolne i dotarli na metę, gdzie czekała kuchnia polowa z grochówką i kompotem.
Po podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że główne trofea zdobyli:
I miejsce i złote medale grupa „Ekipa Mocnego Uderzenia” z Gimnazjum w Dłużcu
II miejsce i srebrne medale grupa „Mamuty Kamila” z Gimnazjum w Zarzeczu
III miejsce i brązowe medale grupa „Dzikie Węże” z Gimnazjum nr 2 w Wolbromiu
Puchary za osiągnięcia wszystkich uczestników przypadły w udziale szkołom, w następującej kolejności:
I miejsce Gimnazjum w Dłużcu
II miejsce Gimnazjum w Zarzeczu
III miejsce Gimnazjum nr 2 w Wolbromiu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje grupa szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Dłużcu, która pokonała trasę rajdu w najkrótszym czasie wykazując się świetną orientacją w terenie.
Wszystkie w/w nagrody i pamiątki zostały ufundowane przez patronów rajdu: panią poseł Lidię Gądek i pana burmistrza Adama Zielnika za co serdecznie dziękujemy. Z powodu licznych obowiązków nie mogli wręczyć ich osobiście, ale zrobili to przedstawiciele: pan Tomasz Bargieł i pani Aleksandra Ściańska-Nocoń, którzy cierpliwie czekali na mecie, na przybycie wszystkich uczestników.
Lista osób i instytucji, które przyczyniły się do organizacji i sprawnego przebiegu powyższego przedsięwzięcia jest długa i wszystkim w tym miejscu pragniemy podziękować:

• panu dyr. Krzysztofowi Szczepankiewiczowi za pomoc organizacyjną,
  • pani dyr. Barbarze Skorupka i panu dyr. Waldemarowi Smoterowi za zainteresowanie i udział uczniów z ich szkół,
  • pani Beacie Wypasek za opiekę medyczną i nadzorowanie pierwszej pomocy,
  • Policji Powiatowej i Straży Miejskiej z Wolbromia za opiekę nad uczestnikami  w ruchu ulicznym,
  • OSP w Dłużcu z prezesem Mieczysławem Piputą na czele za wypożyczenie kuchni polowej i panu Waldemarowi Ogonkowi za jej obsługę,
  • sołtysowi wsi Dłużec panu Marianowi Barczykowi za transport kuchni pod zamek na Smoleniu,
  • pracownicom kuchni szkolnej za przygotowanie zupy i kompotu,
  • nauczycielom, opiekunom grup rajdowych, którzy wraz z uczniami chętnie pokonali, wcale nie najłatwiejszą jak się okazało, trasę.
Na zakończenie jeszcze pewna refleksja... Jeżeli czytając opis naszej trasy okaże się, że podane nazwy są komuś obce, że nigdy tam nie był, że nie wie gdzie to jest, to najwyższa pora wybrać się tam. Zabrać dzieci, przyjaciół, znajomych i mapę szlaków turystycznych. Przypomnieć sobie do czego ona służy i jak się nią posługiwać, bo GPS potrafi wyprowadzić na manowce. Tuż obok mamy fantastycznie ciekawe miejsca, których nie doceniamy, których nie szanujemy. Zacznijmy poznawanie świata od naszej małej ojczyzny.

Mariola Świerczek – Karoń
Anna Świerczek - Mól