Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Marzec » Składamy wniosek o 7 milionów złotych

Składamy wniosek o 7 milionów złotych

2016-03-02 12:13:38

Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdzając w 25 lutego 2016 r. wykazy projektów subregionalnych w ramach Poddziałania 4.3.2 Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – SPR, otworzył drogę Gminie Wolbrom do złożenia wniosku o dofinansowanie w wysokości 7 235 005,93 zł. na projekt wartości 12 058 343,21 zł. dotyczący gruntownej modernizacji energetycznej 7 szkół z terenu Gminy Wolbrom.

Powyższe możliwe było dzięki wypracowaniu szerokiego konsensusu pomiędzy przedstawicielami samorządów Małopolski Zachodniej, w tym Burmistrza Adama Zielnika oraz Skarbnik Edyty Żuchowicz-Reszka uczestniczącymi w Forum Subregionalnym odbywającym się 3.02.2016 r. w Chrzanowie. Negocjacje i „przeciąganie liny” trwały do ostatniej chwili. Ostatecznie z listy rankingowej odpadły 2 duże projekty z Powiatu Oświęcimskiego, a jeden został znacznie okrojony. Natomiast samorządy Powiatu Wadowickiego ograniczyły proporcjonalnie swoje zgłoszone projekty. Powiaty Chrzanowski i Olkuski obroniły swoje pozycje.
 - Największym wygranym jest Gmina Wolbrom, która jest największym beneficjentem tego projektu, opiewającego w naszym przypadku na 12 058 343,21 zł. z dofinansowaniem 7 235 005,93 zł. Ponieważ Gmina Wolbrom posiada kompletną dokumentację tego projektu czekamy tylko na formalne otwarcie naboru i składamy od razu wniosek
- z zadowoleniem oznajmił burmistrz Adam Zielnik.

Nabór kart projektów w ramach poddziałania 4.3.2 Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – SPR trwał od 26 października 2015 r. do 27 listopada 2015 r. W ramach naboru w Małopolsce Zachodniej wpłynęło 37 kart projektów opiewających na łączną sumę wnioskowanych dofinansowań 74 560 622,26 zł. Suma wnioskowanych dofinansowań sześciu kart projektów z terenu Powiatu Olkuskiego: Bolesław - 2 projekty, Olkusz - 1, Trzyciąż - 1, Klucze -1 i Wolbrom -1 projekt – wyniosła 15 209 378,84 złotych, z czego, prawie połowa 7 235 005,93 zł. pochodzi z wniosku naszej gminy. Nasz wkład własny opiewa na wartość 4 823 337, 28 złotych a planowane łączne koszty realizacji projektu wynoszą aż 12 058 343,21 zł.

Jeśli starania o dofinansowania zakończą się pomyślnie Gmina Wolbrom przeprowadzi, po raz pierwszy w historii gruntowną modernizację energetyczną siedmiu budynków użyteczności publicznej. Chodzi tu o budynki szkolne w: Wolbromiu (Sp. nr 1, Gim. Nr 4), Chełmie, Kąpielach Wielkich, Łobzowie, Gołaczewach i Wierzchowisku.
Przedmiotem projektu jest poprawa efektywności energetycznej polegająca na szeregu prac zmierzających do efektywniejszego i bardziej ekologicznego eksploatowania budynków. Jak się szacuje nastąpi poprawa efektywności energetycznej o 47% oraz zostanie osiągnięta redukcja emisji CO2 o 57%.
Projekt obejmuje prace termomodernizacyjne, przebudowę instalacji c.w.u., CO, montaż kotłów gazowych kondensacyjnych, montaż instalacji solarnych, montaż paneli fotowoltaicznych. Termin zakończenia prac przewiduje się w II kwartale 2018 r.

Przypomnijmy, zakres modernizacji energetycznej obejmie:

Wierzchowisko-(3).JPG
- Zespół Szkół w Wierzchowisku: wymiana okien 68 szt. i drzwi 4 szt., termomodernizacja, wymiana pokrycia dachowego, przebudowa instalacji c.w.u., CO, montaż 5 zestawów kolektorów słonecznych, montaż 48 szt. paneli fotowoltaicznych.

Zespół Szkół w Gołaczewach:wymiana okien 22 szt. i drzwi 5 szt., termomodernizacja, wymiana pokrycia dachowego, przebudowa instalacji c.w.u., CO, przebudowa kotłowni oraz montaż 2 kotłów gazowych o łącznej mocy 140 kW, montaż 3 zestawów kolektorów słonecznych, montaż 48 szt. paneli fotowoltaicznych.

-Szkoła Podstawowa nr 1 w Wolbromiu: wymiana okien 33 szt. i drzwi 3 szt.,termomodernizacja, przebudowa instalacji c.w.u., CO, przebudowa kotłowni oraz montaż kotła gazowego kondensacyjnego o mocy 246 kW, montaż 5 zestawów kolektorów słonecznych, montaż 41 szt. paneli fotowoltaicznych.

-Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łobzowie:wymiana okien 22 szt., termomodernizacja, przebudowa instalacji c.w.u., CO, przebudowa kotłowni oraz montaż 2 kotłów gazowych kondensacyjnych o mocy znamionowej 45 kW każdy, montaż 2 zestawów kolektorów słonecznych, montaż 24 szt. paneli fotowoltaicznych.

- Szkoła Podstawowa w Kąpielach Wielkich: wymiana okien 38 szt. i drzwi 10 szt., termomodernizacja, przebudowa instalacji c.w.u., CO, przebudowę kotłowni oraz montaż 2 kotłów gazowych kondensacyjnych o mocy łącznej 100 kW, montaż 3 zestawów kolektorów słonecznych, montaż 24 szt. paneli fotowoltaicznych.

- Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu: wymiana okien 168 szt. i drzwi 10 szt., termomodernizacja, przebudowa instalacji c.w.u., CO, montaż kotła gazowego kondensacyjnego o mocy 400 kW, montaż 5 zestawów kolektorów słonecznych, montaż 48 szt. paneli fotowoltaicznych.

- Szkoła Podstawowa w Chełmie: wymiana okien 9 szt. i drzwi 3 szt., termomodernizacja, przebudowa instalacji c.w.u., CO, montaż 2 zestawów kolektorów słonecznych, montaż 24 szt. paneli fotowoltaicznych.