Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Luty » Radni przyjęli nową strategię rozwoju gminy

Radni przyjęli nową strategię rozwoju gminy

2016-02-04 07:11:07

Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej, radni jednogłośnie przyjęli „Strategię Rozwoju Gminy Wolbrom na lata 2016-2025”. Prace nad strategią, która jest dokumentem niezbędnym dla przyszłego pozyskiwania funduszy z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej poprzedziły trwające od października warsztaty strategiczne z udziałem liderów lokalnej społeczności oraz konsultacje społeczne, w których udział mogli wziąć wszyscy mieszkańcy gminy.

Do udziału w konsultacjach zachęcał burmistrz Adam Zielnik, który pragnął, by lokalna społeczność włączyła się w pracę nad Strategią Rozwoju Gminy oraz Lokalnego Programu Rewitalizacji i mogła współdecydować o najważniejszych założeniach tych dokumentów, określających kierunki rozwoju naszego regionu.

Przyjęta przez radnych Uchwałą RM Nr XIX/177/2016 z dn. 26.01.2016 r. Strategia obejmuje koncepcje funkcjonowania Gminy Wolbrom na najbliższe lata. Wyznacza cele oraz identyfikuje obszary uznane za kluczowe  z punktu widzenia poprawy życia mieszkańców, konkurencyjności podmiotów oraz wzrostu potencjału stymulującego rozwój społeczno-gospodarczy. Stanowi także skuteczną próbę dostosowania działalności Gminy do standardów europejskich. Zgodnie z przyjętą strategią wizja Gminy Wolbrom w 2025 roku przedstawia się jako gmina, która wykorzystując potencjał związany z położeniem geograficznym i atrakcyjnością dla osadnictwa stanie się miejscem, gdzie warto mieszkać, pracować i inwestować, a także wypoczywać. Będzie gminą nowoczesną, oferującą znakomite warunki zamieszkiwania, dbającą o rozwój przedsiębiorczości, szczególnie w sferze produkcyjnej, usług, turystyki, rekreacji oraz sektorze rolnym z największym w regionie centrum handlowo-przemysłowym oraz rozwiniętą ofertą rekreacyjno-turystyczną.

Wśród najważniejszych celów i kierunków działania podzielonych na cztery obszary strategiczne:  Obszar I – Infrastruktura i ochrona środowiska, Obszar II – Przedsiębiorczość i rynek pracy, Obszar III – Polityka społeczna, zdrowie i edukacja i Obszar IV – Gmina atrakcyjna dla mieszkańców i odwiedzających – turystyka, kultura i sport – znalazły się między innymi następujące zadania:

1. Budowa Obwodnicy Południowej Wolbromia.
2. Remont i modernizacja sieci drogowej na terenie Gminy w tym: remonty dróg i chodników, budowa nowych chodników, systematyczna rozbudowa dróg gminnych, rozbudowa sieci oświetleniowej dla dróg na terenie gminy.
3. Budowa elektrociepłowni – (nowoczesne rozwiązania wspierające politykę ekologiczną).
4. Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy, w tym: modernizacja oczyszczalni ścieków, rozbudowa sieci kanalizacyjnej w gminie Wolbrom, wymiana sieci kanalizacyjnej na terenie miasta, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach rozproszonej zabudowy.
5. Rozbudowa sieci gazowej oraz sieci teletechnicznej.
6. Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i zagospodarowanie odpadów
7. Ekologicznie bezpieczna i efektywna gospodarka odpadami,
8. Modernizacja oczyszczalni ścieków.
9. Działania związane z Planem Gospodarki Niskoemisyjnej
10. Rozwój i poszerzenie terenów inwestycyjnych ze szczególnym uwzględnieniem podstrefy Krakowskiego Parku Technologicznego (potrzeba rozbudowy zgłaszana przez aktualnie korzystających ze strefy organizacji, a także szansa na pozyskanie nowych inwestorów).
11. Rozwój infrastruktury związanej z handlem płodami rolnymi – Targowisko Miejskie
12. Modernizacja i rozbudowa oświetlenia ulicznego na terenie Gminy.
13. Organizacja systemu opieki i czasu wolnego dla mieszkańców.
14. Rozbudowa budynku byłej przychodni rejonowej, poprawa warunków lokalowych oraz rozszerzenie zakresu usług medycznych, rozbudowa ośrodka w Lgocie Wolbromskiej na potrzeby osób niepełnosprawnych zarówno dzieci, młodzieży.
15. Remont i rozbudowa bazy sportowo rekreacyjnej – (baseny, boiska, stadion, zalew, hala sportowa).
16. Budowa żłobka, rozbudowa szkoły w Wolbromiu – dodatkowe sale przeznaczone na przedszkole.
17. Rewitalizacja Parku Miejskiego i innych terenów zielonych i rekreacyjnych.
18. Doskonalenie bazy lokalowej i technicznej szkół oraz placówek oświatowych.
19. Rozwój infrastruktury komunalnej
20. Budowa ścieżek rowerowych i wytyczanie szklaków turystycznych pieszych, konnych.

Więcej o kierunkach rozwoju Gminy Wolbrom i celach strategicznych zawartych w STRATEGII ROZWOJU GMINY WOLBROM NA LATA 2016-2025 wna stronie Biuletynu Informacji Publicznej: