Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2016 » Luty » Mieszkańcy zdecydowali, będzie Strzegowa Kolonia zamiast Okupniki

Mieszkańcy zdecydowali, będzie Strzegowa Kolonia zamiast Okupniki

2016-02-09 13:15:09

Zgodnie z zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika w dniu 7 lutego 2016 r. na terenie sołectwa Strzegowa przeprowadzono konsultacje społeczne w sprawie zmiany urzędowej nazwy miejscowości Okupniki (rodz. przysiółek) na miejscowość Strzegowa Kolonia (rodz. wieś). W czasie spotkania konsultacyjnego 14. mieszkańców opowiedziało się w ankietach za zmianą nazwy na Strzegowa Kolonia.

Podczas konsultacji zainteresowani mieszkańcy, udzielili odpowiedzi na pytanie: „Czy Pan/Pani jest za zmianą urzędowej nazwy miejscowości Okupniki (rodz. przysiółek) na miejscowość Strzegowa Kolonia (rodz. wieś)”.  Swoją opinię wyrazili poprzez postawienie znaku „X” na formularzu konsultacyjnym w odpowiedniej kratce przy słowach „tak” lub „nie”. Komisja w składzie: Ewa Wawrzynowska – przewodnicząca, Ewa Ryś – zastępca przewodniczącej i Agnieszka Rogóż-Farbicka – członek, po sprawdzeniu formularzy ustaliła, że za przyjęciem proponowanych zamian opowiedziało się 14 osób, przeciw 0 osób.

Potrzeba zmiany nazwy miejscowości wynika z rozbieżności pomiędzy nazwą urzędową tj. Okupniki (rodz. przysiółek) zawartą w wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce a nazwą używaną przez lokalnych mieszkańców tj. Strzegowa Kolonia (rodz. wieś), figurującą w ewidencji ludności, ewidencji gruntów i innych powiązanych ze sobą rejestrach. W związku z powyższym pojawiło się mnóstwo problemów po wprowadzeniu z dniem 01.03.2015 r. centralnego Systemu Rejestrów Państwowych „Źródło” (zawierającym wszystkie dane związane m. in. z systemem PESEL, dowodami osobistymi, dokumentami urzędu stanu cywilnego i ewidencji ludności), który nie uwzględniał takich niuansów i pojawiało się ryzyko zameldowania różnych osób pod tym samym adresem. Tak więc zmiana nazwy podyktowana jest koniecznościami meldunkowymi i nie prowadzi do wyodrębnienia nowej miejscowości jako takiej. Nie będzie dodatkowego sołtysa, rady sołeckiej ani zebrania wiejskiego. Strzegowa jako miejscowość nadal pozostanie jednym, niepodzielnym sołectwem.

Protokół z przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Sołectwa Strzegowa (kliknij tu)