Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Styczeń » Remizy w Wolbromiu i Łobzowie mogą otrzymać pomoc Gminy

Remizy w Wolbromiu i Łobzowie mogą otrzymać pomoc Gminy

2015-01-27 10:33:28

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zostaną poddane głosowaniu dwie uchwały dotyczące zmian prawnych, umożliwiających wspieranie przez Gminę Wolbrom jednostek OSP w Wolbromiu i Łobzowie w zakresie poprawy warunków lokalowych w remizach. Jeżeli radni przychylą się do projektu przedłożonego przez Burmistrza Gmina będzie mogła np. starać się o dofinansowanie na remonty obiektów i sama je wspierać. Gmina nie może bowiem inwestować w obiekty, których nie jest właścicielem.

Sytuacja w Łobzowie jest łatwiejsza – budynek i grunt, na którym stoi lokalna strażnica są własnością Stowarzyszenia OSP w Łobzowie. Projekt uchwały przewiduje zatem wyrażenie zgody na przyjęcie darowizny w postaci połowy udziału własności w tej nieruchomości na rzecz Gminy Wolbrom, dzięki czemu Gmina jako współwłaściciel obiektu będzie miała prawną możliwość inwestowania w nieruchomość. W konsekwencji będzie możliwe dokonywanie w budynku remontów ze środków budżetowych, a Gmina będzie mogła pozyskiwać środki zewnętrzne na ten cel.

Trochę bardziej skomplikowana jest sytuacja nowej remizy przy ul. Piłsudskiego w Wolbromiu. Właścicielem budynku jest Stowarzyszenie OSP Wolbrom, ale budynek stoi na gruncie dzierżawionym od Gminy. Aby doprowadzić do sytuacji podobnej jak w Łobzowie konieczne jest przeprowadzenie dwóch operacji. Najpierw trzeba doprowadzić do przejęcia prawa własności do gruntu, na którym stoi remiza na rzecz Stowarzyszenia, a dopiero potem – analogicznie jak w Łobzowie - przejąć połowę majątku przez Gminę. Na najbliższej sesji Rada podejmie zatem decyzję w sprawie pierwszej części planu.

Ponieważ podobna sytuacja może w przyszłości dotyczyć innych jednostek OSP, przedłożony przez Burmistrza projekt uchwały w tej sprawie dotyczy ogólnych zasad udzielania bonifikat od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, których użytkownikami wieczystymi są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta i Gminy Wolbrom, w prawo własności. Bonifikata ma wynosić 99,9% i będzie obwarowana warunkiem: w przypadku, gdyby jednostka OSP chciała zbyć nieruchomość na cele inne niż statutowe, konieczny będzie zwrot kwoty wynikającej z bonifikaty wraz z odsetkami.

Jeżeli zatem radni przychylą się do wnioskowanych przez Burmistrza propozycji, urzędnicy będą mogli wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie remontu budynku remizy w Łobzowie np. w ramach programu wojewódzkiego pn. Małopolskie Remizy (z udziałem środków z tego źródła remontowano już remizy w Gołaczewach, Porębie Górnej, Wierzchowisku…). Podobne działanie w Wolbromiu będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich procedur polegających na przekształceniu własności gruntów, a dopiero w dalszej kolejności otworzy się możliwość dofinansowania z budżetu Gminy i zabiegania o środki zewnętrzne na zakończenie budowy remizy przy ul. Piłsudskiego.

O rozstrzygnięciach w tych sprawach poinformujemy po czwartkowej sesji.

Ewa Barczyk