Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Styczeń » Ranking szkół średnich

Ranking szkół średnich

2015-01-14 12:58:50

Po raz 17 portal internetowy i miesięcznik „Perspektywy” opublikowały ranking najlepszych liceów i techników 2015 w Polsce. Zasady rankingu ustala Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz przewodniczących komitetów ważniejszych olimpiad przedmiotowych. Szkoły oceniane są przez porównanie trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

Źródłem danych wykorzystanych przez Kapitułę oceniającą szkoły były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

W Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2015 wygrało XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie. Najlepsze w woj. małopolskim jest trzecie w kraju V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie. Najlepsze wśród liceów z powiatu olkuskiego okazało się I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego z Olkusza (358 miejsce w kraju i 28 miejsce w rankingu wojewódzkim), za nim IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z Olkusza (powyżej 500 miejsca w kraju, do którego ogłoszono listę szczegółową i 52 miejsce w rankingu wojewódzkim). Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta z Wolbromia, wchodzące w skład Zespołu Szkół w Wolbromiu zajęło 98 miejsce w rankingu wojewódzkim.

W rankingu techników palmę pierwszeństwa dzierży w 2015 r. Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu. Najwyżej z techników z terenu powiatu olkuskiego, na miejscach powyżej wymienionej szczegółowo 300 szkół, znalazło się Technikum nr 3 w ZS nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu (55 miejsce w rankingu wojewódzkim). Technikum wchodzące w skład Zespołu Szkół w Wolbromiu uplasowało się na 87 miejscu wśród 299 szkół ujętych w rankingu wojewódzkim.

lit_logo_rankingu2015.jpg