Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Styczeń » Rada nadal jednomyślna

Rada nadal jednomyślna

2015-01-30 13:32:52

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej, praktycznie bez dyskusji na sali obrad przyjęty został budżet na rok 2015 o czym pisaliśmy wcześniej. Sala ożywiła się po wyczerpaniu porządku obrad w zakresie części uchwałodawczej - radni złożyli kilkanaście interpelacji i zapytań, na które na bieżąco odpowiedzieli burmistrz Adam Zielnik oraz przybyli na sesję radni powiatowi.

Najważniejszym punktem wczorajszego posiedzenia Rady było przyjęcie budżetu na rok 2015. Dokładniejszego omówienia zagadnień budżetowych radni dokonali podczas spotkań poszczególnych komisji. Podczas sesji szybko i jednomyślnie przegłosowano przyjęcie projektu przedłożonego przez skarbnika Jana Turka w listopadzie ubiegłego roku praktycznie . Burmistrz Adam Zielnik zapowiedział, że już na najbliższej sesji wniesie o dokonanie poważnych korekt w zapisach przyjętego projektu.

Następnie radni przyjęli – znowu jednomyślnie (tak było już do końca podczas podejmowania kolejnych uchwał) – uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej Gminie Kraków tytułem zapłaty za możliwość korzystania z usług krakowskiej Izby Wytrzeźwień przez osoby z naszego terenu.

W dalszej kolejności przegłosowano uchylenie uchwały z 30 kwietnia 2009 roku w sprawie wydawania gazety samorządowej Kurier Wolbromski, co jest równoznaczne z jego likwidacją. W związku z pojawiającymi się licznymi głosami o potrzebie utrzymania tradycyjnego „papierowego” sposobu komunikowania się urzędu ze społecznością lokalną burmistrz zapowiedział, że nie jest wykluczone wykupienie specjalnej wkładki poświęconej przekazowi informacji dla mieszkańców w komercyjnej prasie lokalnej.

Bez omawiania na sali obrad i znowu jednomyślnie przyjęto plan pracy stałych komisji rady (po podpisaniu uchwał przez przewodniczącego Rady plany pracy zostaną zamieszczone w BIP).

Podobnie jak wcześniej – szybko i sprawnie, choć po krótkiej wymianie zdań  zostały przegłosowane obie uchwały związane z planowanym przejęciem przez Gminę części praw własności do remiz w Łobzowie i Wolbromiu (o tym również już pisaliśmy). Obecni na sali druhowie z Wolbromia, na czele z prezesem Andrzejem Gilem, ciesząc się z dobrej atmosfery wokół restytucji  wolbromskiej OSP  zapewniali o swoim zaangażowaniu i chęci podjęcia bojowej działalności, czego dowodzą odbyte już szkolenia. Oczekują jednak od Gminy pomocy w wyposażeniu aktywnych strażaków w kosztowne bojowe umundurowanie i wyposażenie.

Szybko przyjęto uchwałę o zarządzeniu wyborów sołtysów i rad sołeckich, które burmistrz zorganizuje w terminie od marca do końca maja. Terminy poszczególnych zebrań wiejskich w tej sprawie wyznaczy burmistrz w uzgodnieniu z mieszkańcami poszczególnych sołectw. O ich terminach będziemy informowali m. in. w naszym serwisie.

Rada przyjęła także wymagane przez ustawę kryteria postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Wolbrom – temu tematowi poświęcimy osobny tekst w innym terminie – bardziej zbliżonym do rekrutacji.

Na koniec części poświęconej podejmowaniu uchwał podjęto decyzję o powołaniu doraźnej komisji statutowej, która przygotuje nowelizację Statutu Gminy Wolbrom. Propozycję radnego Zbigniewa Żyły, aby prace w tej komisji podjęli członkowie prezydium rady czyli przewodniczący Dariusz Gorgoń, wiceprzewodnicząca Ewa Kazimierska oraz wiceprzewodniczący Bartłomiej Żurek rada przyjęła przez aklamację.

Po zakończeniu tej części obrad radni w interpelacjach pytali o różne sprawy nurtujące mieszkańców, ale ta część sesji opisana zostanie osobno.