Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Styczeń » Przegląd Grup Jasełkowych – Wolbrom 2015

Przegląd Grup Jasełkowych – Wolbrom 2015

2015-01-16 14:16:04

Jak co roku w Domu Kultury w Wolbromiu odbył się dziś Miejsko-Gminny Przegląd Grup Jasełkowych. Na scenie zaprezentowało się 7 grup jasełkowych z publicznych i niepublicznych placówek oświatowych z terenu naszej gminy.

W tegorocznym Miejsko-Gminnym Przeglądzie Grup Jasełkowych wzięło udział 7 grup reprezentujących szkoły i przedszkola z terenu gminy Wolbrom.  Przedstawienia jasełkowe oceniało jury w składzie:

- Henryka Rogal – kierownik regionalnego zespołu „Łozbowianie”, emerytowana nauczycielka j. polskiego
- Bogusław Gwiazda – plastyk, scenograf, emerytowany nauczyciel sztuki Zespołu Szkół w Wolbromiu
- Ewa Barczyk – dziennikarka i polonistka, reprezentująca Urząd Miasta i Gminy W Wolbromiu
- Joanna Kajda – studentka teologii, kierownik scholi w Olkuszu.

Po obejrzeniu wszystkich prezentacji, dość jednomyślnie jury zdecydowało, że:

najciekawsze i najbardziej spójne przedstawienie, prezentujące wysoki poziom aktorski, reżyserski, scenograficzny oraz oryginalne podejście do tematu zaprezentował – zajmując tym samym

- I miejsce - zespół ze szkoły Podstawowej w Kąpielach Wielkich pt. „Nadziei blask”, przygotowane pod opieką Joanny Duch, Agnieszki Maj-Koryczan i Wiktora Fuglewicza
- II miejscenależy przyznać dwóm zespołom:
•    Podopiecznym OREW Wolbrom, za wyjątkowo aktywny i emocjonalny udział wychowanków w przedstawieniu „O betlejemskich wędrowcach”, przygotowanym pod kierownictwem Grażyny Grzanki
oraz
•    Uczniom Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki z Jeżówki, za wykorzystanie różnorodnych środków artystycznych i ciekawą scenografię w przedstawieniu „Przeżyj to sam”, przygotowanym pod kierownictwem Ewy Micyk, Sylwi Kowal i Agaty Wójcik.

Jury postanowiło również wyróżnić:
- Grupę jasełkową ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu - za wspaniałe, różnorodne kostiumy, ubarwiające misyjne jasełka pt. „Gdy ujrzysz gwiazdę”, przygotowane pod kierownictwem s. Denisy Elżbiety Piech;
- Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 Zespół Szkół Pod Lasem – za wykorzystanie w przedstawieniu „ Jasełka”, przygotowanym pod opieką Jolantu Cieślik, Jolanty Adamus i Doroty Kamionki występów duetów i piękne dekoracje;
- Dzieci z Niepublicznej Szkoły w Porębie Dzierżnej - za wspaniałe kreacje aktorskie w przedstawieniu „Światłość w ciemności świeci”, przygotowanym pod opieką s. Denisy Elżbiety Piech.
- Dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Kąpielach Wielkich za jasełka: "Idą dzieci do stajenki" przygotowane przez Gabrielę Nowak.
Jurorzy, doceniając ogrom pracy włożonej w przygotowanie wszystkich przedstawiań, oceniali stopień zaangażowania wykonawców, ich zdolności muzyczne i rytmiczne, dobór tekstów i muzyki, scenografię i kostiumy. W toku dyskusji bardzo jednomyślnie członkowie jury podkreślali oczekiwanie większej spontaniczności w grze aktorskiej, ruchu i śpiewie, co pozwoliłoby na przekazanie większej dawki emocji, autentycznego zaangażowania i radości z własnej pracy małych aktorów, nawet kosztem drobnych niedociągnięć i błędów. Szanowni Państwo, nie bójcie się pozwolić dzieciom śpiewać samodzielnie, bez pomocy nagrań - bo radzą sobie znakomicie! Dzieci ruszajcie się i podrygujcie, kiedy gra skoczna muzyka, uśmiechajcie się, nawet kiedy ktoś zapomni tekstu! Zdajemy sobie sprawę, że występ na wielkiej scenie to ogromne wyzwanie – ale wszyscy poradziliście sobie z nim znakomicie. Więcej wiary w siebie i więcej okazywanej radości z twórczej pracy!
Do zobaczenia za rok.

Ewa Barczyk