Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Styczeń » Będzie nowa opcja dla pacjentów?

Będzie nowa opcja dla pacjentów?

2015-01-28 13:56:05

Kilka dni temu odbyło się w Urzędzie Miasta i Gminy spotkanie burmistrza Adama Zielnika z przedstawicielami zakładów opieki zdrowotnej świadczących usługi medyczne w ośrodku przy ul. Skalskiej 22, na którym padło zapewnienie, że medycy nie boją się ewentualnej konkurencji. Szybko pojawiła się szansa, że nie będą musieli długo czekać na realizację swojego zapewnienia. Burmistrz spotkał się dziś z inwestorem poważnie zainteresowanym budową w Wolbromiu nowej przychodni dla ubezpieczonych pacjentów.

Sytuacja związana z zapewnieniem opieki zdrowotnej na terenie miasta i gminy Wolbrom jest oceniana bardzo różnie, a część głosów w tej dyskusji jest krytyczna. Pojawiały się też wielokrotnie – również w lokalnych mediach i na internetowych forach – opinie, z których wynika, że część lokalnej społeczności cieszyłaby się z możliwości dostępu do bardziej zróżnicowanej oferty  podmiotów świadczących usługi medyczne w oparciu o kontrakty w NFZ. Mówiąc po prostu – pacjenci w ramach ubezpieczenia chcieliby konkurencji na rynku medycznym, bo ponoć nic tak nie motywuje jak zdrowa rywalizacja.

W Urzędzie Miasta i Gminy w Wolbromiu odbyło się dziś spotkanie burmistrza Adama Zielnika z poważnym inwestorem zainteresowanym wybudowaniem na własny koszt zupełnie nowego, nowoczesnego ośrodka zdrowia, który mógłby konkurencyjnie do istniejących placówek świadczyć usługi dla ubezpieczonych pacjentów w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Potencjalny inwestor, który spotkał się z dużą przychylnością i zainteresowaniem burmistrza Zielnika, ma doświadczenie i wydaje się być na tyle zdeterminowany, że inwestycja może powstać w niedługim czasie. Potrzebne jest tylko odpowiednie miejsce do zagospodarowania.

- Gdyby przedsięwzięcie doszło do skutku, pacjenci z okolicy będą mogli dowolnie wybierać gdzie chcą się leczyć, a Gminy nic to nie będzie kosztowało. Dodatkowo pojawi się w naszym mieście kolejny potencjalny pracodawca i podatnik – analizuje burmistrz. - Tym samym kolejny istotny problem, nurtujący nie od dziś lokalną społeczność, zdaje się mieć szanse na interesujące rozstrzygnięcie, tym bardziej, że nowa przychodnia byłaby wybudowana i wyposażona przez prywatnego inwestora za jego pieniądze, nie byłoby zatem potrzeby wykupywania przez Gminę od osoby prywatnej nieruchomości, którą byłoby trzeba przystosować (za kolejne środki z gminnego budżetu)  do wymagań jakim podlegają obiekty, gdzie świadczone są usługi medyczne – jak to lansował jeden z komitetów wyborczych w kampanii  – dodaje Adam Zielnik.

Aktualna ocena: 4,4 (Ocen: 15)