Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Listopad » Świętowaliśmy rocznicę

Świętowaliśmy rocznicę

2015-11-16 13:24:16

101 lat temu na bagnach pomiędzy Bydlinem i Załężem, nieopodal wsi Krzywopłoty, legioniści marszałka Piłsudskiego stoczyli krwawą bitwę z wojskami rosyjskimi, która przeszła do historii jako „Polskie Termopile”. 15. listopada odbyły się uroczystości rocznicowe. Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem pamięci „Tych co walczyli, tych co zginęli i tych, którzy byli poszkodowani”, który powstał w Załężu z okazji ubiegłorocznej 100 rocznicy bitwy, z inicjatywy mieszkańców.

Pod pomnik, stojący nieopodal remizy OSP w Załężu przybyli burmistrz Adam Zielnik, posłanka Lidia Gądek, delegacja Rady Miejskiej w ,osobach przewodniczącego Dariusza Gorgonia i wiceprzewodniczącej Ewy Kazimierskiej, przedstawiciele społeczności lokalnej: radny Leszek Sikora – inicjator licznych wydarzeń upamiętniających dzieje wsi w historii, sołtys Tomazs Smętek, strażacy z OSP Wolbrom i Załęże i kilku mieszkańców. Cicha uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem, zakończyła się wręczeniem burmistrzowi Adamowi Zielnikowi pamiątkowego odznaczenia z miniaturą pomnika.

Następnie, poszerzona o poczty sztandarowe ZS w Dłużcu, przedstawicieli wolbromskiego koła Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego wraz z uczniami ZS w Wolbromiu i reprezentantów Synów Pułku, delegacja gminy Wolbrom udała się do Bydlina, gdzie na cmentarzu odbyły się  rocznicowe uroczystości, upamiętniające wielką bitwę i jej ofiary. Tradycyjne obchody rocznicy w Bydlinie rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego wraz z orkiestrą wojskową i przybyłymi gośćmi na pobliski cmentarz parafialny. Tam, przy Pomniku Legionistów, została odprawiona msza św. pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Po niej odbył się apel poległych, oddano salwę honorową, a następnie delegacje z różnych lokalnych środowisk -przedstawiciele władz różnego szczebla, kombatanci i uczniowie - złożyły wiązanki pod Pomnikiem Legionistów.

DSC07519-(1).JPG