Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Październik » Bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

Bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

2015-10-28 12:33:11

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu wokół cmentarzy związanych z prowadzeniem porządków na grobach bliskich, okolicznościowymi zakupami, bliższymi i dalszymi podróżami. Policja apeluje o zachowanie specjalnej ostrożności.

Nadchodzący świąteczny czas to z jednej strony okazja do zadumy i wspomnień o tych, których już nie ma pośród nas z drugiej możliwość wystąpienia różnorodnych niebezpiecznych sytuacji  od zagrożeń ze strony wzmożonego ruchu drogowego, po niebezpieczeństwo narażenia na działania amatorów cudzej własności…  Policja przestrzega i radzi, abyśmy wychodząc z domu  zadbali o przestrzeganie bardziej niż zwykle pewnych zasad:

• Wychodząc z domu pamiętajmy o wyłączeniu odbiorników energii elektrycznej (oprócz tych pracujących stale), zamknięciu gazu.
  • Pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien w naszych domach / mieszkaniach, a w przypadku, gdy posiadamy alarm – należy go uaktywnić.
  • Wyjeżdżając, pozostawmy sąsiadom numery telefonów, pod którymi będziemy dostępni, a także informację, kiedy będziemy wracać z powrotem do domu.
  • Zapoznajmy się wcześniej z możliwymi  zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach i w rejonach cmentarzy.
  • Pamiętajmy, że osoby nieuprawnione, nie mogą parkować na miejscach wyznaczonych do parkowania dla osób niepełnosprawnych.
  • Stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub Straży Miejskiej, pełniących służbę w rejonach cmentarzy.
  • Pamiętajmy, że w bezpośrednim rejonie cmentarzy będzie występował zwiększony ruch pieszych. Zwracajmy na nich szczególną uwagę - zwłaszcza w godzinach wieczorowo – nocnych lub w warunkach atmosferycznych ograniczających widoczność.
  • Opuszczając pojazd, sprawdźmy dokładnie czy go dobrze zamknęliśmy.
  • We wnętrzu pojazdu, starajmy się nie pozostawiać na widocznych miejscach żadnych przedmiotów wartościowych (np. telefonów komórkowych, radioodtwarzaczy samochodowych, bagaży, nawigacji samochodowej GPS).
  • Dokumenty i kluczyki pojazdu, należy dobrze schować, aby nie narazić się na ich zagubienie lub kradzież.
  • Poruszając się pojazdami komunikacji zbiorowej jak również przebywając w większych skupiskach osób (np. dworzec komunikacji zbiorowej, przystanek ale także cmentarz), pamiętajmy o bezpieczeństwie naszego mienia (torebki, saszetki, pieniądze, dokumenty, kluczyki samochodowe), które mamy przy sobie.
  • Torebki, saszetki plecaki itp. powinny być zamknięte i zabezpieczone, najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.
  • Nie pozostawiajmy torebek, plecaków i płaszczy w czasie sprzątania mogił bez kontroli np. na sąsiadujących nagrobkach, gdyż może to ułatwić „zadanie” złodziejom kieszonkowym.
  • Starajmy się w tym czasie mieć przy sobie tylko niezbędną ilość pieniędzy i unikajmy noszenia ich razem z dokumentami.
  • Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, wybieramy się na cmentarz razem z dziećmi, zwracajmy na nie szczególną uwagę.
  • Jeżeli dziecko ma swój telefon komórkowy zadbajmy, aby pod hasłem ICE miało wpisany nr. telefonu rodzica.
  • W przypadku małych dzieci „wyposażmy” je w kartkę z danymi oraz telefonem do rodzica.
  • Uczmy dzieci, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli „służb mundurowych” – policjant, strażnik miejski - pełniących służbę na cmentarzach i w ich okolicy
  • W sytuacji zagubienia dziecka, należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie funkcjonariuszy Policji.
znicz-2015.jpg