Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Maj » Pszczeli hotel w Wierzchowisku

Pszczeli hotel w Wierzchowisku

2015-05-05 07:01:06

Na terenie placu szkolnego Zespołu Szkół im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Wierzchowisku pojawił się w kwietniu „pszczeli hotel”, który zasiedliły dzikie owady zapylające, murarki. Został on wykonany z udziałem uczniów kl. VI pod opieką wychowawczyni, Anny Lekston. Uczniowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji Greenpeace.

Celem projektu: Pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem, zostań pszczelą bohaterką jest stworzenie i utrzymywanie siedliska dla dzikich owadów zapylających. Zdjęcie szkolnego hotelu znalazło się na „hotelowej” mapie Polski opracowanej przez Greenpeace. Zobacz

Liczba pszczół i innych zapylaczy drastycznie maleje między innymi z powodu nadmiernej chemizacji w rolnictwie, zanikania naturalnych siedlisk, stosowanie upraw monokulturowych. Jest to niepokojące zjawisko, gdyż 75% gatunków roślin uprawnych w Europie wydaje plon dzięki owadom zapylającym. Z tego powodu warto zachęcić dzikie pszczoły do zamieszkania w ogrodzie, ustawiając im specjalne schronienie, czyli tzw. owadzi hotel. Murarki, podobnie jak większość dzikich zapylaczy, nie produkują miodu, nie są też agresywne i nie żądlą, są więc całkowicie bezpieczne dla ludzi.

Realizując projekt, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co zawdzięczamy pszczołom, co im szkodzi, jak dokonywać odpowiedzialnych wyborów podczas zakupów i jak uprawiać ogród, aby był przyjazny zapylaczom.

P1020761-poprawiony.jpg

P1020763.JPG