Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » Trzeba działać wspólnie

Trzeba działać wspólnie

2015-03-30 14:45:54

Wolbromscy radni są zaskoczeni, że wbrew nadziejom powiat nie wyremontuje w tym roku rozsypującej się drogi powiatowej z Dłużca, przez Kąpiele Wielkie, do Poręby Dzierżnej. Praktycznie wszystkie środki na remont dróg jakimi dysponuje w tym roku Powiat Olkuski pójdą bowiem na modernizację tzw. „witeradówki”. Przy okazji na sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu odbyła się dość emocjonalna dyskusja na temat zasadności przejmowania dróg powiatowych przez Gminę i miejsca Wolbromia w powiecie olkuskim.

Podczas niedawnej nadzwyczajnej sesji Rada Powiatu Olkuskiego zdecydowała o przystąpieniu do realizacji przebudowy nawierzchni jezdni wraz z budową chodnika na tzw. „witeradówce”,  która uzyskała dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w kwocie 3 852 583 zł. Wkład własny Powiatu w to zadanie w wysokości 1 444 972 zł pochłonie praktycznie wszystkie środki, jakie samorząd powiatowy może przeznaczyć na remonty dróg w bieżącym roku budżetowym. Wolbromscy radni powiatowi  zaaprobowali projekt uchwały w tej sprawie warunkowo.

- Powiat złożył wniosek o środki z MRPO ( bo w przeciwieństwie do gmin ma możliwość zabiegania o środki unijne na remont swoich dróg) jeszcze w ubiegłej kadencji, a  szansa na to dofinansowanie powstała dzięki oszczędnościom na wcześniejszych przetargach i trudno byłoby taką okazję przepuścić – tłumaczył radny Jan Łaksa. - Zdrowy rozsądek nie pozwolił nam zaprzepaścić już pozyskanego dofinansowania zewnętrznego na remont drogi powiatowej w gminie Olkusz, ale liczymy, że Wolbrom nie zostanie znów potraktowany po macoszemu i w przyszłym roku co najmniej w taka sama kwota zostanie przeznaczona na remont dróg powiatowych na naszym terenie – zgodził się z byłym burmistrzem Wolbromia radny Piotr Gamrot. – Nasze zaufanie do władz powiatowych zostanie jednak mocno nadwyrężone, gdyby okazało się, że miasto Olkusz nie będzie stanowczo zobligowane do dofinansowania tej modernizacji, jak to było w ubiegłym roku z remontem ulicy 1 Maja w Wolbromiu – dodaje radny, z którym zgadzają się również inni nasi reprezentanci w powiecie, a także burmistrz Adam Zielnik.

O obietnicy Starosty, złożonej jeszcze w ubiegłej kadencji, w sprawie remontu chodnika przy ul. Piłsudskiego przypomniał radny Stanisław Biernacki, apelując o interwencję do „mieszkającego w sercu Wolbromia” wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Sławomira Sztaby . – Cieszę się, że mamy wiceprzewodniczącego…, było obiecane, że Starosta da ludzi, a burmistrz materiały. Pogoda sprzyja, materiały czekają, a prac nadal nie ma – denerwował się radny, który walczy o remont chodnika przy tej ulicy powiatowej zabiega od kilku lat.

W odpowiedzi Sławomir Sztaba przypomniał, że burmistrz Adam Zielnik wystosował wniosek do Starosty, wyrażając wolę przejęcia wszystkich dróg powiatowych w zarząd Gminy, co rozwiąże problem (Gmina będzie remontować drogi powiatowe we własnym zakresie). Podkreślił, że jest bardzo zdziwiony negatywnym oddźwiękiem w tej sprawie ze strony Starosty, który uznał, że może przychylić się do przekazania Gminie tylko części ulic na terenie miasta, a pozostałe drogi powiatowe, zwłaszcza te, łączące różne miejscowości wolałby pozostawić w dotychczasowym zarządzie, a także negatywnym nastawieniem w tej sprawie  naszych radnych powiatowych. O argumentach radnego Skoczynia, podzielanych przez innych radnych , a nawet burmistrza Zielnika już pisaliśmy – w skrócie chodziło o to, że powiat jeszcze w tym roku może złożyć wniosek o dofinansowanie remontu drogi przez Kąpiele Wielkie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. schetynówek) i z wykorzystaniem przygotowanej już przez Gminę Wolbrom dokumentacji ma duże szanse na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów. Dlatego właśnie przejmowanie tej drogi przed remontem byłoby nieracjonalne.

Dyskusja o nierównym traktowaniu gmin wchodzących w skład powiatu olkuskiego, a zwłaszcza wieloletnich zaniedbaniach dotyczących gminy Wolbrom, dżentelmeńskich umowach dotyczących zmiany na lepsze w tym zakresie, które ustnie zawarli burmistrz Adam Zielnik ze starostą Pawłem Piasnym  i  rola szóstki reprezentujących gminę Wolbrom radnych powiatowych, w tym członka Zarządu i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu,  zakończyła się konkluzją o potrzebie zaproszenia na wolbromską sesję starosty lub nawet doprowadzenia do wspólnego posiedzenia obu rad, w celu uzgodnienia konsensusu, uwzględniającego wolbromskie interesy w powiecie olkuskim. Pojawiły się nawet ostre głosy, że jeżeli sytuacja się nie zmieni  i Olkusz nadal będzie pierwszym, by nie rzec jedynym,  beneficjentem środków powiatowych, zostaną poczynione kroki dążące do wyjścia gminy Wolbrom z obecnego układu administracyjnego.

W tym kontekście zdecydowany sprzeciw wolbromskich radnych wzbudził plan przeznaczenia przez Radę Powiatu 190 tys. zł na zakup nowych samochodów na potrzeby Starostwa i Zarządu Dróg. - Zobowiązujemy naszych radnych do zdecydowanego sprzeciwu  w tej sprawie i doprowadzenie do zmiany przeznaczenia tych środków na remonty dróg powiatowych w naszej gminie – apelował m. in. radny Stanisław Starzyk. – Postaramy się skutecznie interweniować w tej sprawie – obiecał radny Zdzisław Skoczyń, wspierany głosami innych radnych powiatowych obecnych na sali.

Na razie jednak zdecydowano o podtrzymaniu status quo jeszcze przez rok, który otrzyma Starostwo na zdecydowaną zmianę polityki wobec Wolbromia i innych gmin w powiecie olkuskim. – Tymczasem musimy działać wspólnie, łącząc siły wszystkich reprezentantów gminy Wolbrom na rzecz dbałości o interesy  jej mieszkańców w powiecie olkuskim – odsumował burmistrz Zielnik, deklarując, że po ustaleniu i zapisaniu w stosownym dokumencie ostatecznej listy dróg powiatowych do przejęcia, zostanie również ustalona kolejność ich remontów „tak, żeby nikt nie miał wątpliwości co, gdzie i kiedy”.