Sztuka dla sztuki

2015-03-13 11:38:39

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu radni będą musieli znowu przegłosować wysokość stawki za odbiór odpadów komunalnych. Stawka się nie zmienia, ale ponowne przyjęcie uchwały wymusza nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Obowiązujące od 1 lipca 2013 r. przepisy w sprawie odbioru odpadów komunalnych zostały znowelizowane 28 listopada 2014 r. i weszły w życie 1 lutego 2015 r.  W nowelizacji znalazł się m. in.  zapis obligujący wszystkie Gminy do ponownego przyjęcia uchwał w sprawie stawek za odbiór śmieci z domowych gospodarstw. Niektóre Gminy skorzystają z tej okazji, aby dostosować ceny do rzeczywistych kosztów ponoszonych w związku z gospodarką odpadami komunalnymi. W Gminie Wolbrom takiej potrzeby nie ma – ustalone przed prawie dwoma laty stawki nie będą zmieniane, bowiem są adekwatne do kosztów ponoszonych przez Gminę w tym zakresie . Uchwałę jednak trzeba przyjąć, stąd żartobliwe komentarze, że w naszym przypadku jest to „sztuka dla sztuki”.

Zostanie również przyjęta kolejna wymagana przez zmienione przepisy uchwała, która ustali stawkę zryczałtowanej opłaty za wywóz śmieci z tzw. domków letniskowych, czyli posesji, które wykorzystywane są tylko sezonowo przez właścicieli płacących za śmieci w ciągu całego roku w innych gminach. Aby odebrać śmieci od sporadycznie przebywającego w domku letniskowym właściciela, Gmina musi otrzymać od niego odpowiednią pisemną deklarację. Wzór takiej deklaracji zostanie przyjęty w kolejnej uchwale.

Informujemy, że obowiązek uiszczania opłaty za śmieci nie dotyczy właścicieli ogródków działkowych, posiadających altany i domki na tych działkach. Śmieci z tych nieruchomości będą wywożone na dotychczasowych zasadach.

Inne zmiany, będące konsekwencją nowelizacji wspomnianej ustawy, to obowiązujący od 1 lutego przepis o niezaokrąglaniu opłaty do pełnych złotówek, który był stosowany według wcześniejszych przepisów. Przyjęty zostanie również nowy wzór deklaracji śmieciowej, ale nie będzie obowiązku wypełniania jej przez wszystkich od nowa. Nowe deklaracje wypełnia się wyłącznie w przypadku nowych zgłoszeń oraz zaistnienia zmian w stanie zgłoszonym we wcześniejszej deklaracji.