Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » RIO skontroluje Gminę

RIO skontroluje Gminę

2015-03-26 07:33:44

1 kwietnia 2015 r. w Gminie Wolbrom rozpocznie się kompleksowa kontrola gospodarki finansowej, którą przeprowadzi Regionalna Izba Obrachunkowa. Z mocy ustawy Izba jest zobowiązana do przeprowadzania takiej kontroli jednostek samorządu terytorialnego co najmniej raz na 4 lata. Ostatnia tego typu kontrola odbyła się w naszej gminie w październiku 2011 r.

Ustawodawca nie precyzuje bliżej zakresu pojęciowego kontroli kompleksowej w jednostce samorządu terytorialnego. W praktyce przyjmuje się, że kontrola kompleksowa obejmuje całokształt gospodarki finansowej jednostki samorządu terytorialnego, na którą składają się przygotowanie i realizacja operacji publicznymi zasobami pieniężnymi, ich ewidencja oraz sprawozdawczość.

Kontrola prowadzona jest na podstawie kryterium zgodności z prawem i zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym. Wykonywane na podstawie ustaw lub stosownych porozumień zadania administracji rządowej kontrolowane są nadto z uwzględnieniem kryterium celowości, rzetelności i gospodarności.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy, RIO kontroluje też: uchwały i zarządzenia podejmowane przez organy JST w sprawach budżetu (uchwalenie, zmiany), zaciągania zobowiązań, udzielania pożyczek, zasad i zakresu przyznawania dotacji oraz podatków i opłat lokalnych, udzielenia absolutorium, uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej i jej zmian.

Regionalne Izby Obrachunkowe (RIO) powołano do życia mocą Ustawy z dnia 7.10.1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. z 2001r., nr 55, poz. 577 z późn. zm.), celem sprawowania kontroli finansowej nad jednostkami samorządu terytorialnego (JST).