Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » Nowoczesne rozwiązania na wyciagnięcie ręki

Nowoczesne rozwiązania na wyciagnięcie ręki

2015-03-09 17:51:07

Współpraca Gminy Wolbrom z firmą Interkonekt przynosi dobre owoce już od lat. Dzięki temu powstały w naszym mieście dwie strefy bezpłatnego dostępu do Internetu, tzw. hot-spoty w obrębie Rynku i w Domu Kultury. Z rozwiązań IT dostarczanych przez Interkonekt korzysta również Urząd MiG Wolbrom, dzięki czemu znacznie obniżyły się rachunki za telefon i dostarczany światłowodem szybki Internet szerokopasmowy oraz szkoły.

Darmowy dostęp do Internetu szkoły prowadzone przez gminę Wolbrom otrzymały od firmy już kilka lat temu. Niedługo jego jakość wzrośnie nieporównywalnie, po uzyskaniu dostępu do budowanej obecnie sieci światłowodowej, co otworzy placówki oświatowe na wiele nowoczesnych możliwości.

Podobne rozwiązania zakupiło już dla swoich placówek Starostwo w Olkuszu. Jako pierwsze z nowinek IT oferowanych przez Interkonekt  skorzystało olkuskie IV LO, któremu łącze światłowodowe potrzebne było do uczestnictwa w projekcie „Małopolska chmura edukacyjna”. Przedsięwzięcie to, realizowane w partnerstwie i współpracy pomiędzy Województwem Małopolskim oraz krakowskimi uczelniami wyższymi: Akademią Górniczo- Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Rolniczym im Hugona Kołłątaja w Krakowie i Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz 15 organami prowadzącymi szkoły ponadgimnazjalne (10 techników i 11 liceów), polega na  współpracy ekspertów z uczelni ze szkołami w zakresie realizacji dodatkowych zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem techniki chmurowej w 10 obszarach tematycznych, tj. fizyki, informatyki, matematyki, biologii, chemii, budownictwa, języków obcych, społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorczości, środowiska i żywności.

-Dzięki udziałowi w tym projekcie zyskaliśmy dostęp do nowych możliwości edukacyjnych – potwierdza Piotr Grojec, dyrektor IV LO w Olkuszu. -Licealiści uczestniczą „na żywo” w zajęciach prowadzonych na odległość przez cenionych wykładowców, a łącza dostarczone przez Interkonekt spełniają najwyższe wymagania transmisji. Mamy zamiar kontynuować tego typu przedsięwzięcia, bo jest to wymóg czasów i ogromna szansa dla naszych uczniów – tłumaczy dyrektor olkuskiego liceum.

Możliwości jakie dostarcza nam nowoczesny świat jest bardzo wiele – nadchodząca unijna perspektywa finansowa będzie wymagała od nas dostosowania się do światowych norm, także w zakresie dostępu do sprawnie działających technologii informatycznych. Zarówno Wobrom, jak i powiat olkuski mają szansę wejść w tę perspektywę dobrze przygotowane. Wszystko to za sprawą lokalnej firmy, która korzystając z dofinansowania unijnego, zbudowała na terenie kilku gmin dziesiątki kilometrów sieci światłowodowej, realizując projekt „Internet na ostatniej mili”.

Aktualna ocena: 3,4 (Ocen: 5)