Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » Niepubliczne jako alternatywa publicznych

Niepubliczne jako alternatywa publicznych

2015-03-20 07:33:42

20 lat temu w Nowym Sączu powstało pierwsze niepubliczne przedszkole w Polsce. Dziś wiele podobnych placówek uzupełnia ofertę przedszkoli publicznych w całym kraju. Na terenie gminy Wolbrom działają dwie tego typu placówki: w Kąpielach Wielkich i w Wolbromiu. Niedługo powstanie trzecia. O swojej placówce opowiedziała nam nauczycielka przedszkola w Kąpielach Wielkich.

- W styczniu minęło już 7 lat od otwarcia naszego przedszkola- pierwszego w gminie Wolbrom  przedszkola niepublicznego. Uczęszcza do niego 30 dzieci w wieku 2,5- 5 lat, którymi opiekujemy się  w godzinach od 7.00- 15.30, z naszej miejscowości, jak również z okolicznych wsi, a nawet okolicznych gmin – informuje Gabriela Nowak. Misją naszego przedszkola jest zapewnianie dzieciom radosnego i bezpiecznego dzieciństwa, czuwanie nad ich wszechstronnym rozwojem, zapewnianie atrakcyjnego pobytu w przedszkolu, stworzenie ciepłej  oraz pełnej miłości atmosfery,  a także wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci.

Zdjęcia
- Do realizacji zadań wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych posiadamy 2 sale zabaw wyposażone w nowe meble, piękne zabawki, atrakcyjne pomoce dydaktyczne, gry, sprzęt multimedialny. Dysponujemy również dużym, bezpiecznym placem zabaw z różnego rodzaju zjeżdżalniami, karuzelami, huśtawkami. Lokalizacja z dala od zgiełku i hałasu sprzyja nauce i zabawie – tłumaczy nauczycielka z Niepublicznego Przedszkola w Kąpielach Wielkich dodając - głównym celem przedszkola jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi, a także wyposażenie każdego dziecka w mechanizmy zdobywania wiedzy, umiejętności potrzebnych w życiu, które pomogą mu zrozumieć siebie i innych.

- W przedszkolu zatrudniamy 8 osób. Wszyscy pracownicy starają się zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki. Każde dziecko traktowane jest u nas indywidualnie i podmiotowo, aby czuło się kochane, akceptowane i szczęśliwe. Kadrę pedagogiczną tworzy zespół wykształconych, kreatywnych nauczycieli, dbających o ciepłą i przyjazną atmosferę. O potrzeby dzieci, z wielkim zaangażowaniem, dbają także pracownicy obsługi. W codziennej pracy zapewniają dzieciom czystość i zdrowe posiłki – opowiada nauczycielka. - Aby zminimalizować stres towarzyszący podczas pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu opracowany został program, polegający na organizowaniu specjalnych zajęć adaptacyjnych dla dzieci i rodziców, który wprowadza dzieci w świat przedszkola w łagodny sposób, aby od września czuły się bezpiecznie i dobrze.

- Przedszkole corocznie, oprócz realizacji podstawy programowej i własnych przedsięwzięć, włącza wiele zewnętrznych programów. Są to: ,,Akademia Misia Haribo’’, ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury’’, ,,Mamo, Tato, wolę wodę!’’, ,,Czyste powietrze wokół nas’’. O wszechstronny rozwój dzieci dbamy także poprzez organizację bezpłatnych zajęć dodatkowych. Są nimi: język angielski, zajęcia taneczno- rytmiczne, zajęcia logopedyczne, religia. W stały harmonogram życia przedszkola wplatają się liczne uroczystości i imprezy. W tym roku szkolnym odbyły się już: powitanie jesieni, wróżby andrzejkowe, spotkanie z Mikołajem, jasełka w wykonaniu dzieci, Dzień Babci i Dziadka, Bal Przebierańców. W najbliższych miesiącach czekają nas jeszcze: powitanie wiosny, Dzień Matki i Festyn Rodzinny. Każda taka uroczystość jest wspaniałą okazją integracji, świetną zabawą i dobrą rozrywką dla dzieci i rodziców, a także lokalnej społeczności – opowiada Gabriela Nowak.

DSCN6189-(Kopiowanie).JPG

- Jesteśmy dumni z naszego przedszkola: dzieci czują się u nas dobrze i rodzice są zadowoleni - cieszy się nauczycielka. -  Wszystkich zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy na dni otwarte, które odbędą się 02, 09, 16, 23 kwietnia 2015 roku w godzinach od 14.00 do 15.30 oraz 30 kwietnia 2015 roku od godziny 16.00 do 18.00.

NIEPUBLICZNE-PRZEDSZKOLE-W-KAPIELACH-WIELKICH-(2)-(Kopiowanie).jpg