Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » Naukowcy przygotują wytyczne

Naukowcy przygotują wytyczne

2015-03-17 09:46:17

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami burmistrz Adam Zielnik spotkał się z pracownikami naukowymi Politechniki Krakowskiej, którzy zajmą się przygotowaniem opracowania gospodarki wodno-ściekowej dla Gminy Wolbrom. Naukowcy rozważą m. in. jaka liczba oczyszczalni będzie optymalna dla terenu naszej gminy, a także jaka powinna być ich moc.

Opracowanie, którego przygotowania podjęli się naukowcy z Politechniki Krakowskiej ma objąć kompleksowo różnorodne zagadnienia z zakresu gospodarki wodno-ściekowej dla gminy Wolbrom i będzie podstawą do podejmowania dalszych decyzji w zakresie rozbudowy oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej na terenie gminy. Naukowcy mają m.in. ustalić czy na terenie gminy bardziej zasadne będzie dokonanie gruntownej modernizacji istniejącej oczyszczani w Wolbromiu, która docelowo przyjmie wszystkie ścieki z całej gminy, czy też modernizacja oczyszczalni w Wolbromiu w mniejszym zakresie i budowa dodatkowych, mniejszych oczyszczalni w innych miejscowościach.

Naukowcy otrzymają od gminy wszystkie potrzebne do obliczeń materiały, a także przeprowadzą własne badania obciążenia oczyszczalni w okresie przedświątecznym, kiedy można spodziewać się większych natężeń zanieczyszczeń w ściekach docierających do zakładu przy ul. Wrzosowej.  Wyniki analiz poznamy najwcześniej za dwa miesiące od zebrania wszystkich wyjściowych materiałów do badań.