Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » Można pomóc dużym rodzinom

Można pomóc dużym rodzinom

2015-03-31 09:47:29

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Jest wydawana bezpłatnie każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, do osiągnięcia 25 lat. Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mogą korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Jest potrzeba powstania lokalnej listy wspierających duże rodziny

Dzięki Karcie członkowie rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in.  z ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe – rodzice lub małżonkowie rodziców 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżek w opłatach paszportowych – 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców oraz darmowych wstępów do parków narodowych. Informujemy, że ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny wydaje na wniosek zainteresowanych Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolbromiu.

Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”.

Wolbromscy radni dyskutując o lokalnych udogodnieniach dla dużych rodzin, a właściwie ich braku, zaapelowali do prowadzących działalność gospodarczą o przystąpienie do grona wspierających rodziny wielodzietne. Każdy właściciel sklepu, przedsiębiorca budowlany, fryzjer czy inny usługodawca może wpisać się na listę przyjaciół dużych rodzin i po okazaniu Karty Dużej Rodziny udzielić rabatu na zakup czy usługę.

Jak dołączyć do oficjalnego ogólnopolskiego programu wspierania dużych rodzin? Pobierz formularz dla firm. Wypełnij go, wyślij i podpisz umowę. Dołączenie do Programu jest bezpłatne.  Lista firm, które już włączyły się do Programu jest dostępna na stronie rodzina.gov.pl.

Można też zrobić to lokalnie – wystarczy poinformować o chęci wsparcia dużych rodzin z naszej gminy MOPS lub Urząd Miasta i Gminy. Zadbamy, by informacja o tym dotarła do zainteresowanych.

Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny

Zobacz jakie zniżki oferuje ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Więcej informacji na temat działań MOPS w Wolbromiu można uzyskać na stronie internetowej http://wolmops.w.interia.pl