Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » Komisja Rewizyjna RM kontroluje Przebój

Komisja Rewizyjna RM kontroluje Przebój

2015-03-03 18:11:06

Zgodnie z planem pracy przyjętym przez Radę Miejską w Wolbromiu trwa pierwsza kontrola zaplanowana przez Komisję Rewizyjną na rok 2015. Na pierwszy ogień poszło sprawdzenie wykorzystania dotacji Gminy Wolbrom przez stary KS Przebój Wolbrom w zakresie realizacji zadania z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców Miasta i Gminy Wolbrom.

Jak informuje przewodniczący komisji radny Stanisław Starzyk, prace uczestników kontroli skupiają się na sprawdzaniu dokumentów finansowych Przeboju. Kontrola dotyczy wyłącznie wykorzystania przez klub dotacji z budżetu Gminy, ponieważ komisja nie ma uprawnień do sprawdzania rozliczeń pozostałych finansów kontrolowanego podmiotu, który jak wiadomo dysponował również poważnymi środkami od sponsorów. – Na razie nie możemy udzielić żadnych informacji – wyjaśnia przewodniczący komisji – po zakończeniu kontroli będzie przygotowany stosowny protokół. Nie potrafię też określić kiedy zakończymy tę kontrolę – tłumaczy Stanisław Starzyk.

Wydaje się, że rok 2015 będzie dla Komisji Rewizyjnej dość pracowity, bowiem już na marzec zaplanowana jest kolejna kontrola – pod lupę radnych dostanie się realizacja zadań statutowych, gospodarowanie mieniem i finansami w poprzednich latach Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolbromiu.

W kwietniu Komisja Rewizyjna ma ocenić realizację uchwał podjętych przez Radę Miejską w poprzednim roku oraz skontrolować realizację zadań statutowych oraz gospodarki finansowej za lata poprzednie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolbromiu.

Na maj przewidziano kolejne dwa ważne zadania: zaopiniowanie sprawozdania finansowego z wykonania budżetu Gminy Wolbrom za rok 2014 wraz z opracowaniem wniosku o udzielenie absolutorium dla Burmistrza MiG Wolbrom, a także kontrolę Wolbromskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w zakresie podobnym do wcześniejszych kontroli jednostek gminnych.

W czerwcu komisja planuje kontrolę realizacji w ubiegłych latach planu finansowego Domu Kultury, a po wakacyjnej przerwie, już w sierpniu oceni informację z wykonania budżetu Gminy Wolbrom za pierwsze półrocze roku bieżącego.

Na wrzesień zapowiadana jest kontrola w zakresie gospodarowania mieniem gminnym oraz gospodarki finansami udzielonymi przez Gminę w formie dotacji dla Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego, które prowadzi niepubliczne szkoły podstawowe w Porębie Dzierżnej i w Porębie Górnej.

W październiku Komisja Rewizyjna chce skontrolować prace Referatu Zamówień Publicznych UMiG Wolbrom oraz wydatkowanie dotacji Gminy w ramach prowadzenia działalności w zakresie realizacji  upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców Miasta i Gminy Wolbrom przez trzy kluby: UKS Judo Wolbrom, Stowarzyszenie „Akademia Piłkarska Przebój Wolbrom” oraz Stowarzyszenie „Wolbromska Akademia Piłkarska Młodzi Przebojem”.

W listopadzie Komisja Rewizyjna planuje przeprowadzić kontrole wybranych Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Wolbrom w zakresie realizacji zadań statutowych i gospodarki finansowej w latach poprzednich, a także zaopiniować budżet Gminy Wolbrom na rok 2016.

Na koniec roku, czyli na grudzień zaplanowana jest jeszcze kontrola realizacji zadań statutowych i finansów Miejskiej Biblioteki Publicznej.