Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » Gmina Wolbrom przejmie były internat

Gmina Wolbrom przejmie były internat

2015-03-12 14:22:20

Rada Powiatu Olkuskiego przychyliła się wczoraj do prośby burmistrza Wolbromia i przekazała w użyczenie na 20 lat Gminie Wolbrom zarządzaną przez Powiat Olkuski części budynku po byłym internacie, a później gimnazjum przy ul. Skalskiej 18.

Budynek po byłym internacie szkół średnich w Wolbromiu, w którym przez kilka lat funkcjonowało zlikwidowane Gimnazjum  nr 3 stanowi własność Powiatu Olkuskiego w 539/1000 części nieruchomości, a w pozostałej części jest własnością Gminy Wolbrom. Od czasu likwidacji szkoły w roku 2012, znaczna część budynku pozostawała nieużytkowana. Pomieszczenia na parterze zajmuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz LGD Nad Białą Przemszą. Pokoje po byłym internacie sporadycznie wykorzystywane były jako miejsca noclegowe dla różnych gości Gminy Wolbrom, np. grup młodzieżowych z wymian międzyszkolnych, czy sportowców z zagranicy. Te same pokoje są również uwzględnione w systemie zarządzania kryzysowego jako miejsca noclegowe w razie konieczności awaryjnego zakwaterowania osób poszkodowanych w wyniku sytuacji losowych, np. pożaru, powodzi, itp.

Szczegółowe zasady użyczenia będą ujęte w stosownej umowie pomiędzy Gminą i Powiatem, a docelowo gospodarzem budynku będzie Dom Kultury w Wolbromiu. Do jego bezpośredniej dyspozycji pozostaną I i II piętro budynku oraz pomieszczenia przyziemia, ponieważ parter będą zajmowali dotychczasowi użytkownicy czyli Poradnia i LGD. Okres użyczenia został obliczony na 20 lat, ponieważ budynek będzie wymagał znacznych nakładów finansowych na niezbędne remonty i modernizację, a Gminie zależy, aby nakłady się zwróciły.

- Zamierzamy przenieść do budynku przy Skalskiej część zajęć prowadzonych przez Dom Kultury – już dziś jest nam bardzo ciasno i z trudem godzimy wszystkie grupy uczestniczące w realizacji naszej bogatej oferty zajęciowej. Z pewnością w byłym internacie znajdą się sale treningowe dla naszych zespołów tanecznych i pracownie do prowadzenia zajęć plastycznych i muzycznych – tłumaczy dyrektor DK Piotr Gamrot.  – Chcemy także wyremontować pokoje, w których moglibyśmy przyjmować w godnych warunkach gości, np. przyjeżdżających do nas artystów.

O przejęcie zarządu nad całością budynku przy ul. Skalskiej władze Wolbromia zabiegały od lat, choćby z powodu komplikacji w prowadzeniu koniecznych remontów. Aktualny dobry układ sił w Radzie Powiatu oraz owocna współpraca między nowymi władzami samorządowymi  gminy i powiatu spowodowały, że budynek zacznie znowu żyć, a jego potencjał będzie należycie wykorzystany. Na początek jednak potrzebna będzie ocena jego stanu i przygotowanie listy niezbędnych remontów. Z całą pewnością istnieje konieczność modernizacji mniej użytkowanej w ostatnich latach części budynku i części dachu. Pomieszczenia zajmowane wcześniej przez gimnazjum, a także wynajmowane przez poradnię były utrzymywane w dobrym stanie i od razu są gotowe do użytkowania.