Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » Ekologia już w przedszkolu

Ekologia już w przedszkolu

2015-03-26 11:47:15

Wychowanie ekologiczne to ważny element współczesnej edukacji przedszkolnej. Wiadomo – czym skorupka za młodu nasiąknie… W związku z tym przedszkolaki z wolbromskiego PP im. Misia Uszatka uczą się, jak należy dbać o przyrodę. Wiedzą też, że od każdego z nas zależy przyszłość Ziemi i ludzkości, i że nie są to tylko patetyczne hasła.

Współczesne dzieciaki od najmłodszych lat uczy się, jak ważne jest, aby każdy człowiek przyczyniał się do ochrony przyrody. Uczulane na złe zachowanie maluchy potrafią nawet zwrócić uwagę dorosłym, którzy wyrzucają śmieci w niedozwolone miejsca i nie potrafią należycie zachowywać się na ulicy, w parku czy lesie. Dziś w przedszkolu przy ul. Piłsudskiego celebrowano Święto drzewa, na które zaproszono burmistrza Adama Zielnika i leśniczego Jakuba Bachledę. Rozstrzygnięty przy okazji konkurs, na który nagrody ufundował burmistrz Adam Zielnik, był kolejną okazją do ważnych rozmów o szacunku do otaczającej nas przyrody. Podobne przesłanie miało piękne przedstawienie przygotowane przez dzieci, po którym mali miłośnicy przyrody złożyli uroczyste ślubowanie przed panem leśniczym, że będą dbali o drzewa i środowisko.

Słyszy się, że najtrudniej stosować znaną teorię w codziennym życiu. Niejednemu dorosłemu przydałoby się odpowiednie przeszkolenie w zakresie praktycznej dbałości o środowisko, co niestety wciąż rażąco kłuje w oczy w naszym otoczeniu. Szanowni Państwo – bierzmy przykład z maluchów! Śmieci do koszy i kubłów, segregacja odpadów, dbałość o wody, pola i lasy, zaniechanie wypalania traw…  O tym, że to współczesny standard  wiedzą już nawet najmłodsze przedszkolaki!