Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » Dlaczego prąd kopie? - korespondencja

Dlaczego prąd kopie? - korespondencja

2015-03-24 07:11:40

16 marca w Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu gościł dr Witold Zawadzki, który na co dzień pracuje w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W swojej pracy badawczej w Zakładzie Fotoniki zajmuje się optyką atomową i laserową spektroskopią plazmy. Jest również znanym popularyzatorem fizyki, wykładowcą na Uniwersytecie Dzieci w Krakowie, organizatorem sesji naukowych dla gimnazjalistów i licealistów w ramach Akademii Fizyki oraz wielu innych imprez popularnonaukowych.

W czasie spotkania z młodzieżą gimnazjalną wygłosił wykład pt. „Dlaczego prąd kopie?” ilustrowany ciekawymi eksperymentami. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez elektryczności. Codziennie korzystamy z urządzeń zasilanych prądem elektrycznym, który ma ciekawe właściwości, jednak musimy pamiętać, że nie ma z nim żartów i należy obchodzić się z nim ostrożnie.

W trakcie wykładu uczniowie badali, w jaki sposób można naelektryzować ciała i jakie są tego skutki. Na własnej skórze mogli się przekonać „jak prąd kopie”? Doświadczalnie sprawdzali, które ciała przewodzą prąd elektryczny, a które są izolatorami. Dowiedzieli się, dlaczego żarówka świeci i co się dzieje, gdy żywy organizm podłączymy do prądu. Budowali też silnik elektryczny oraz doświadczalnie sprawdzili czy ogórek może świecić? Na koniec spotkania dowiedzieli się,  jakich zasad należy przestrzegać, aby uniknąć porażenia prądem.
Najbardziej aktywni uczestnicy spotkania otrzymali pamiątki z logo Instytutu Fizyki UJ.

Irena Smoter

Powiązana galeria