Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2015 » Marzec » Czy w Wolbromiu powstanie wyższa uczelnia?

Czy w Wolbromiu powstanie wyższa uczelnia?

2015-03-25 13:21:22

Jest na to duża szansa. Rozmowy na ten temat podjęli burmistrz Adam Zielnik, Monika Jaworska, dyrektor regionalny Społecznej Akademii Nauk w Łodzi oraz Piotr Gamrot, dyrektor Domu Kultury, a zarazem przyszły zarządca budynku po byłym internacie przy ul. Skalskiej 18, który na podstawie uchwały Rady Powiatu Olkuskiego niedługo ma zostać przekazany Gminie w użyczenie na 20 lat.

Obecnie w budynku przy Skalskiej, oprócz osób zajmujących lokale mieszkalne, jest tylko trzech „lokatorów”: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, LGD Nad Białą Przemszą oraz Fundacja Rosa Vita, które nadal będą korzystały z zajmowanych przez siebie pomieszczeń. W części sal, przygotowanych na potrzeby zlikwidowanego gimnazjum, prowadzone będą na co dzień zajęcia Domu Kultury. Pojawił się też pomysł, aby budynek został lokalną siedzibą filii Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, która na początek prowadziłaby w Wolbromiu zajęcia dla studentów podyplomowych. W dobrym układzie już od września 2015 r. mieszkańcy Wolbromia i okolic mogliby podjąć naukę na kilku ciekawych kierunkach, uzupełniając o nowe specjalności wcześniejsze wyższe wykształcenie.

Na razie burmistrz oczekuje na oficjalne przekazanie Gminie części budynku będącej własnością Powiatu. Następnie Gmina, już jako jedyny zarządca obiektu, zleci dokonanie jego przeglądu technicznego i zostaną podjęte decyzje w sprawie koniecznych remontów. Tym samym, po latach, kiedy ogromny potencjał budynku był wykorzystywany w bardzo małym stopniu, obiekt zacznie żyć nowym życiem, z pożytkiem dla mieszkańców naszej Gminy i nie tylko.

Aktualna ocena: 2,3 (Ocen: 3)