Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2013 » Październik » Młodzież chce pamiętać

Młodzież chce pamiętać

2013-10-23 08:19:33

Nasze miasto było świadkiem wielu ważnych wydarzeń z dziejów Polski. Wiele razy zapisaliśmy się chwalebnie na kartach historii. Na naszym cmentarzu spoczywają powstańcy styczniowi, żołnierze Legionów, partyzanci, żołnierze Wojska Polskiego. Wielu z nich leży w zaniedbanych grobach, na których nikt, nawet we Wszystkich Świętych, nie zapala znicza. - Chcemy to zmienić! – twierdzą młodzi inicjatorzy akcji „Znicz dla bohatera”.

Jako najbliższy cel wybrali sobie oczyszczenie grobów zapomnianych bohaterów i zapalenie na nich symbolicznego znicza pamięci. To już kolejna tego typu inicjatywa, mająca na celu podtrzymanie odwiecznej polskiej tradycji szacunku dla pokoleń, które walczyły o to byśmy żyli w wolnej ojczyźnie. Od kilku lat o Sosnówkę - cmentarz na Ogonowie, miejsce pochówku ofiar I wojny światowej szczególniej dbają mieszkańcy Kalisia. Niedawno na terenie miasta uczniowie IV LO z Olkusza, wśród nich wielu pochodzących z Wolbromia, zorganizowali grę miejską, poświęconą przypomnieniu wydarzeń, które działy się w naszym mieście w latach okupacji i kilka lat po niej – trudne, bolesne wspomnienia, przez wiele lat prawie zapomniane.

- To dobrze, że młodzież chce pamiętać – cieszą się kombatanci – Nas już coraz mniej, harcerstwo praktycznie zniknęło z mapy Wolbromia… Niech młodzi przejmą pałeczkę. Czym byłby naród bez historycznej pamięci i szacunku dla tradycji?

Apelujemy do starszych, aby pomogli młodzieży w odnalezieniu wszystkich miejsc, o których warto pamiętać. Każdy z nas słyszał zapewne o jakiejś wojennej historii, poległym żołnierzu, ważnym wydarzeniu. Zbierzmy te wiadomości, zanim pamięć o nich odejdzie wraz z ludźmi i przekazujmy kolejnym pokoleniom, ucząc je patriotyzmu i szacunku do przeszłości.

Spontaniczna akcja, nad którą patronat objął Zespół Szkół przy ul. Skalskiej, propagowana nowocześnie – m.in. jako wydarzenie na portalu społecznościowym - szybko zatacza coraz szersze kręgi. Za naszym pośrednictwem wolbromska młodzież, kibice Przeboju Wolbrom oraz inni organizatorzy wydarzenia zapraszają do włączenia się do wspólnej akcji - "Znicz dla bohaterów".

Ewa Barczyk