Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2013 » Wrzesień » Razem po dwie schetynówki

Razem po dwie schetynówki

2013-09-25 12:54:33

Do 30 września 2013 r. gminy i powiaty mogą starać się o przyznanie dotacji w wysokości nieprzekraczającej 50% kosztów inwestycji drogowych planowanych na 2014 r. Dotacja nie może przekroczyć 3 milionów złotych. Wolbrom kolejny raz przedłoży do oceny ubiegłoroczny projekt remontu ciągu ulic Leśnej i Młyńskiej. Aby zwiększyć szanse tegorocznego wniosku Gmina podpisała porozumienie o współpracy z Powiatem.

Harmonogram przewiduje, że wnioski samorządów oceni pod względem formalnym i merytorycznym komisja powołana przez wojewodę małopolskiego. Wstępna lista rankingowa zostanie zamieszczona na stronie BIP Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie do 14 listopada. Potem komisja rozpatrzy ewentualne zastrzeżenia, a następnie Wojewoda przekaże listę zakwalifikowanych wniosków Ministrowi Administracji i Cyfryzacji, który do 20 grudnia ma zatwierdzić ostateczną listę wniosków objętych dofinansowaniem. Pierwotnie na realizację Programu w roku 2014 dla Małopolski zaplanowano kwotę 71 mln 460 tys. złotych. W ostatnich dniach dotarły do nas jednak informacje, że znowu trzeba będzie mocno ograniczyć apetyty – rząd zapowiedział czterokrotne zmniejszenie tych środków! Oznaczałoby to, że do podziału między gminy i powiaty Małopolski pozostanie 17 mln. 865 tys. zł.

W ubiegłym roku w trakcie naboru do drugiego etapu „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych” zmieniono jego zasady (po raz pierwszy drastycznie obcięto środki) i – chociaż nasz projekt uzyskał pozytywną ocenę i znalazł się na liście rankingowej - w znacznie zmniejszonej puli nie starczyło środków na jego realizację. W tym roku, aby poprawić szanse naszego wniosku Gmina zdecydowała się na podpisanie porozumienia z Powiatem Olkuskim, który w ramach jednego projektu miałaby przystąpić do remontu części ul. Leśnej (od strony ul. Skalskiej), będącej w jego zarządzie. Porozumienie pomiędzy poszczególnymi szczeblami samorządu terytorialnego jest dodatkowo punktowane przez komisję konkursową.

Podobne porozumienie podpisali starosta Aleksander Kwaśniewski i burmistrz Jan Łaksa w zakresie współpracy przy realizacji kolejnego projektu – tym razem w ramach środków na schetynówki  powiatowe  Starosta chciałby we współpracy z Gminą remontować drogę powiatową, jaką jest  ul. 1 Maja w Wolbromiu.
Tradycyjnie już, choć nie do końca sprawiedliwie, gmina będzie musiała wnieść do obu projektów 50-procentowy wkład własny do finansowania inwestycji prowadzonych przez powiat.

Czy uda się Wolbromiowi sięgnąć po mocno okrojone wsparcie państwa na remonty dróg lokalnych? – dowiemy się w listopadzie.

Ewa Barczyk