Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2013 » Wrzesień » Gmina Wolbrom na dożynkach wojewódzkich

Gmina Wolbrom na dożynkach wojewódzkich

2013-09-11 15:16:19

W niedzielę 8. września w Rodakach odbyły się XV Dożynki Województwa Małopolskiego, w których oprócz władz oraz zaproszonych gości wzięło udział około 800 Kół Gospodyń Wiejskich, wśród których nie zabrakło przedstawicielek reprezentujących Gminę Wolbrom. Różnorodnym występom artystycznym oraz ceremoniom obrzędów dożynkowych towarzyszyły konkursy zorganizowane przez Zarząd Powiatu w Olkuszu. Wśród zwycięzców było wielu przedstawicieli naszej gminy.

Zgodnie z regulaminem konkursów ogłoszenie  wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas Dożynek, na które zostali zaproszeni nagrodzeni uczestnicy konkursów. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znaleźli się uczestnicy z naszej gminy. Komisja Konkursowa po przeprowadzeniu w terenie wizji zgłoszonych do konkursu obiektów i podsumowaniu ocen przyznała następujące miejsca:

- w konkursie „Ekologiczna i estetyczna zagroda Powiatu Olkuskiego” w kategorii Ekologiczne i estetyczne gospodarstwo rolne - miejsce I zdobyła Alfreda Janik z Gołaczew, natomiast w kategorii Ekologiczna i estetyczna działka przydomowa- III miejsce zdobyła Mariola Sęk z Brzozówki oraz Bernadetta Pacia – Mędrek z Chrząstowic. Wyróżnienie otrzymała Małgorzata Piątek z Gołaczew.

W kategorii Ekologiczne sposoby pozyskiwania energii - II miejsce przypadło Janowi Pajkiertowi z Poręby Górnej, natomiast III miejsce otrzymał Jan Poseł oraz Sławomir Fira z Chełmu kol. Grabie.

W drugim konkursie pod nazwą „Ekologiczne i estetyczne zagospodarowanie terenu” w kategorii Kapliczka przydrożna, polna - I miejsce zajęła Barbara Bąchór- opiekunka kapliczki usytuowanej w   Kalisiu, II miejsce Marianna Trzaska - kapliczka w Dłużcu, Bożena Sroślak- kapliczka  w Zarzeczu, Jolanta Maślanka i Anna Zioło - kapliczka w  Lgocie Wielkiej, Stanisław Głąb - kapliczka w Gołaczewach kol. Suska. Wyróżnienia otrzymały: Ewa Mędrek z Domaniewic, Zofia Duch i Pelagia Posełek z Kąpiel Wielkich.

W kategorii Zabytek, miejsce pamięci narodowej -  I miejsce otrzymała Aneta Przyjemska za zgłoszenie Cmentarza wojennego z pierwszej wojny światowej w Kalisiu.

Komisja Konkursowa oceniała estetykę i dbałość o obejścia gospodarcze, budynki mieszkalne, oraz przydomowe ogrody. Duże znaczenie miała różnorodność i obfitość roślin ciekawie wkomponowanych w teren działki. Zgłoszone do konkursu obiekty charakteryzowała estetyka wykonania, ciekawe formy architektoniczne, niepowtarzalny styl i urok.

W czasie dożynek odbył się także konkurs na najpiękniejszy wieniec. Spośród 17 wieńców z Gminy Wolbrom komisja konkursowa uznała za najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowany przez KGW Załęże, które zostało uhonorowane czekiem na 500 zł.

Wszystkim zwycięzcom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Greta Fałda